6. 6. 2022, 12:26 | Vir: STA
V Sloveniji potrjenih že 6 okužb z virusom opičjih koz. Kje se zdravijo oboleli?
Simptomi običajno izzvenijo po dveh do štirih tednih in običajno niso smrtni. Na NIJZ so pripravili navodila tudi za tesne stike okuženih.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je do danes prejel šest prijav potrjenih okužb z virusom opičjih koz z blažjim potekom bolezni, so objavili na spletni strani NIJZ.
Monkey Pox is in Europe, and hasn't been reported anywhere in Africa. Yet western media is using black people images in their reporting! That is pure racism.
— Futurical (@Futurical) May 31, 2022
Disease does not always originate from Africa..in fact, I don't remember a large major pandemic originating from Africa pic.twitter.com/4aTtx8KmNo
Kje naj se zdravijo oboleli?
Na NIJZ so pripravili navodila za okužene z virusom opičjih koz, ki se zdravijo v domači oskrbi. Tveganje za okužbo za splošno prebivalstvo je nizko.
Slednji naj ostanejo doma, omejijo stike in upoštevajo priporočila za preprečevanje širjenja bolezni v obdobju, ki ga določi zdravnik in načeloma traja, dokler ne odpadejo kraste.
V Sloveniji prvi primer potrdili konec maja letos
Prvi primer opičjih koz v Sloveniji so pri moškem, ki je pripotoval s Kanarskih otokov, potrdili v 24. maja. Simptome je razvil po vrnitvi domov.
No it not #monkeypox...any guesses ? pic.twitter.com/Kr86GsMTNh
— Adverse Events Follower (@events_adverse) June 5, 2022
Dan kasneje so potrdili drugi primer okužbe, tudi takrat pri osebi, ki je pripotovala iz Španije.
Kakšno je stanje v svetu?
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je doslej potrdila 780 primerov opičjih koz v 27 državah po svetu, a menijo, da je zelo verjetno število okužb po svetu višje.
Ti podatki ne vključujejo okužb v afriških državah, kjer virus velja za endemičnega.
Monkeypox 🌎
— Jess ™️ (@MeetJess) May 30, 2022
What should we call this curve pic.twitter.com/mxgVyoQV5h
Opičje koze, ki so v primerjavi s sorodnimi črnimi kozami manj huda bolezen, so endemične v nekaterih državah zahodne in srednje Afrike. Bolezen se širi s tesnejšim neposrednim stikom s telesnimi tekočinami okuženih, tipična simptoma pa sta visoka vročina in pojav izpuščajev.
What could have caused this ?
— Adverse Events Follower (@events_adverse) June 5, 2022
Its not #monkeypox pic.twitter.com/VXitVCKXwB
Nedavno je bilo odobreno cepivo, ki ščiti pred okužbo z virusom opičjih koz, a je še nedostopno širši javnosti. Dobro zaščito pred okužbo sicer nudi tudi cepivo proti črnim kozam.
Novo na Metroplay: Gojmir Lešnjak - Gojc o svoji dolgi in bogati karieri