STA/P.M. | 28. 1. 2023, 08:45

V tem slovenskem mestu skrbijo za dediščino celotnega človeštva

Bobo

Njihova več kot pol tisočletja dolga tradicija rudarstva je vpisana tudi na Unescov seznam. A to še ni vse. 

Mestni muzej Idrija s številnimi dogodki letos obeležuje svojo 70-letnico delovanja na področju zgodovine, etnologije, vizualne likovne umetnosti in arheologije. Muzej upravlja tudi z vrsto spomeniki državnega pomena na Idrijskem in Cerkljanskem, kot so grad Gewerkenegg in rudarska hiša ter kamšt (velika črpalna naprava na vodni pogon iz leta 1790, ki je iz idrijskega rudnika živega srebra črpala jamsko vodo, op.a.), ki so tudi spomeniki Unescove dediščine živega srebra v Idriji in s tem dediščine celotnega človeštva.

Srdjan Zivulovic/Bobo

Široka in pomembna muzejska vloga

"Začetki Mestnega muzeja Idrija so tesno povezani z obnovo in predstavitvijo dediščine idrijskega rudnika živega srebra, njegova vsebinska zasnova pa je bila že od začetkov bistveno širša in je poleg rudarstva vključevala tudi področja geologije, zgodovine, narodnoosvobodilnega boja in etnografije na Idrijskem in Cerkljanskem," je pojasnil direktor muzeja Miha Kosmač. Temeljno poslanstvo muzeja vse od tedaj ostaja enako: skrb za evidentiranje, zbiranje, proučevanje, dokumentiranje in predstavitev snovne in nesnovne dediščine Idrijskega in Cerkljanskega. 

Bobo

Prvi v nizu dogodkov bo 7. februarja, in sicer predstavitev zbornika Razstavljamo čas. Maja bodo na idrijskem Mestnem trgu postavil urbano razstavo o delovanju muzeja, ki bo gostovala še v Cerknem in Pivki.

Biser Unescove dediščine

V Idriji ta zajema dediščino rudnika in rudarjenja v najširšem pomenu te besede: živosrebrovo rudišče, podzemne rove in jaške, vhodne stavbe, skladišče živega srebra in žita, upravne stavbe, topilnico, stanovanjske hiše, šolske zgradbe, cerkve, nesnovno dediščino kot del načina življenja idrijskega rudarja in poti, po katerih se je živo srebro tovorilo v svet.

Med vsemi vsekakor na prvem mestu velja izpostaviti Antonijev rov - v muzej urejeno idrijsko podzemlje ter vsekakor tudi grad Gewerkenegg, v katerem domuje najboljši evropski muzej industrijske in tehniške dediščine. 

Robert Zabukovec/Bobo

Muzej skrbi tudi za objekte lokalnega pomena

Med njimi so Partizanska tiskarna Slovenija na Vojskem, tehniški oddelek muzeja v Jašku Frančiščke v Idriji, Cerkljanski muzej in Bevkova domačija v Zakojci. Poleg tega prireja razstave, muzejske večere, že od leta 1956 neprekinjeno izdaja Idrijske razglede, najstarejšo domoznansko revijo na Primorskem.

Partizanska bolnica Franja je kot nosilka znaka evropske kulturne dediščine pomemben gradnik evropske dediščine.

Partizanska bolnica Franja je kot nosilka znaka evropske kulturne dediščine pomemben gradnik evropske dediščine.

Srdjan Zivulovic/Bobo

V okviru Festivala idrijske čipke bo muzej z Društvom klekljaric idrijske čipke, ki letos obeležuje 20-letnico, na idrijskem gradu pripravil osrednjo festivalsko razstavo Skupaj v krogu, v nadaljevanju jubilejnega leta pa tudi občasno razstavo ob 70-letnici muzeja. 

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ