Med protestom so predstavili svoje zahteve. Kako jim odgovarjajo pristojni?
Ljudska iniciativa Velenje je na Titovem trgu v Velenju zaradi visokih cen ogrevanje izvedla protest. Zahtevajo preklic januarskih položnic za ogrevanje in nižje cene. Po besedah predstavnika iniciative Asmirja Bečarevića je nedopustno, da je velenjska komunala položnice, ki bodo ljudi pahnile v revščino, sploh poslala.
Zahtevajo polovično znižanje
Nekateri so januarja prejeli položnice za december, ki so trikrat višje od tistih za november. Nekaj občanov je ob tem napovedalo, da jih ne bo poravnalo. "Ne smemo dovoliti, da kmet, ki pozimi nima sena, proda kravo. Ne bomo prodajali svojih stanovanj, da plačamo visoke položnice za ogrevanje. Zahtevamo, da se cena toplotne takoj zniža za polovico," je na shodu dejal Bečarević.
Po njegovem je nedopustno to, da vlada ni ohranila znižanega davka na dodano vrednost za ogrevanje. Bečarević je izpostavil, da se je cena toplotne energije iz Teša v zadnjih šestih zvišala za 300 odstotkov. V iniciativi od Premogovnika Velenje in Teša ob tem zahtevajo nadomestilo iz naslova degradacije okolja za ljudi.
Komunalno podjetje Velenje pojasnjuje
Povedali so, da so položnice izdane na podlagi dejanskih odčitanih porab objektov in principa delitve, na katerega nimajo vpliva, ter veljavnih cen po uradno objavljenih cenikih.
Ne obstaja pravna podlaga za preklic, saj bi s tem podjetje namenoma kršilo obstoječo zakonodajo, so zapisali.
Glede zahteve po začasni ustavitvi izdajanja novih položnic so v komunali pojasnili, da so cene komunalnih storitev odvisne od različnih dejavnikov, kot so stroški proizvodnje, vzdrževanja infrastrukture, energetski viri in drugi operativni stroški.
Juh bodo uslišali glede cene?
Glede zahteve za znižanje cene toplotne energije so v komunali navedli, da so cene energetskih virov pomemben dejavnik v kakovosti življenja, zato so z občinami ustanoviteljicami pripravljeni preučiti možnosti za znižanje cen toplotne energije. Na zahtevo za 30-odstotno zmanjšanje priključne moči vsem stanovanjskim stavbam pa so odgovorili, da ne oni ne občine ne smejo samovoljno zniževati obračunske moči. To morajo izvesti stanovalci v večstanovanjskih stavbah preko upravnika.
Na očitek iniciative, da je toplotna energija, ki jo zagotavlja Teš, odpadni produkt, so v elektrarni zatrdili, da to ne drži. Dejali si, da se para, ki jo uporabijo za proizvodnjo toplote za velenjsko komunalo, ne more uporabiti za proizvodnjo električne energije. Teš za proizvedeno toplotno energijo zaračuna strošek goriva v deležu odvzete pare, ki je odvzeta za ogrevanje vročevodov za daljinsko ogrevanje. Glede na porabljeno količino premoga za to paro se morajo skladno z direktivo obračunati tudi emisijski kuponi za proizvedeno količino ogljikovega dioksida.
Pojasnila tudi iz Teš-a
Kot so pojasnili v Termoelektrarni Šoštanj, so na agencijo za energijo oddali vlogo za spremembo cene toplotne energije, da bi se ta znižala z 51,30 evra uro na 48,38 evra za megavatno uro. To je rezultat pogajanj in doseženih cen premoga, vladne regulative na področju določitve cen plina in upoštevanja cen delnega nakupa emisijskih kuponov za leto 2024 po ugodnejši ceni kot za leto 2023, so navedli.
Velenjski župan in državni svetnik Peter Dermol je medtem na seji državnega sveta predlagal, da se državni pravilnik, ki določa obračun stroškov toplotne energije, dopolni tako, da se v primeru, če enota v večstanovanjski stavbi ni v uporabi najmanj en mesec, poraba toplote za to enoto za to obdobje obračuna po dosedanjih določbah. Preostali del neporabljene toplote, ki bi odpadel na to enoto, če bi bila v uporabi, pa bi se kot olajšava upoštevala za enote, ki mejijo na to enoto, in ne na celotno stavbo v povprečju enakih mesecev preteklih let.
Velenjčane razburil strošek ogrevanja (takšen je bil znesek na položnici!)
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"