N. V. | 22. 11. 2024, 12:00

Slovenske politike morajo varovati več kot 70 ur na teden: razkrite hude nepravilnosti pri delu osebnih varnostnikov

Profimedia

Delajo tudi po 70 ur na teden.

Inšpektorat za delo je v izrednem pregledu ugotovil več nepravilnosti pri delu varnostnikov Centra za varovanje in zaščito na oddelku za osebno varovanje. Vodilni od njih zahtevajo, da delajo več, kot bi po zakonu lahko: več kot 70 ur na teden, štiridnevno zaporedno delo od jutra do večera in brez zakonskih 11 ur počitka. Za svoje delo pa ne dobivajo niti dnevnic.

Varnostniki so utrujeni in nenaspani, s tem pa ne ogrožajo le svoje varnosti, pač pa tudi varnost funkcionarjev, nad katerimi bdijo. Denimo predsednico države in Državnega zbora, notranjega in obrambnega ministra ter zunanjo ministrico.

Ugotovitve inšpektorata

Na inšpektoratu so konec avgusta izvedli izredni pregled, kjer so za sedem naključno izbranih delavcev preverjali, koliko ur so oddelali v mesecu juniju. Ugotovili so "hude nepravilnosti", pojasnjuje predsednik Sindikata policistov Slovenije Adil Huselja. Konkretno – eden od zaposlenih je v enem tednu – od 3. do 9. junija – opravil 75 ur dela, drugi je v tednu od 24. do 30. 6. oddelal 72 ur, tretji pa v istem tednu 65 ur. Oziroma 19, 16 in 9 ur preveč – po zakonu delovni čas namreč ne sme trajati več kot 56 ur na teden.

Če pogledamo podrobneje – varnostnik z 72 urami v tednu dni je kar štiri dni zaporedoma, šlo naj bi za službeno pot v tujini, delal od šestih zjutraj do polnoči oziroma 18 ur vsak dan. Vmes pa ni imel zagotovljenega počitka najmanj enajstih ur, ugotavlja inšpektorat. In ni edini, kar šest od sedmih zaposlenih, ki jih je inšpektorat v nadzoru obravnaval, med koncem dela v enem dnevu in začetkom dela v prihodnjem dnevu, ni imelo vsaj 11 ur premora. Ker postopki uradno niso zaključeni, ugotovitev na Inšpektoratu sicer ne komentirajo.

Neprespani varnostniki

"Zmanjšanje števila ur počitka pomeni tveganje tako za policista varnostnika kot za varovano osebo. Zato zahtevamo, da se prilagodi organizacija dela, zahtevamo, da se zagotovi večje število varnostnikov," vztraja Huselja.

Ko govorimo o varovanju funkcionarjev, sploh v luči nedavnih dogodkov po svetu, namreč prostora za napake ni, za 24 ur opozarja Huselja: "To, da v naši državi doslej še ni bilo kakšnega incidenta, ki bi bil resnejši, kot je bil v drugih državah, ni samoumevno. To je samo dokaz, da naša služba, naša policija opravlja delo strokovno in učinkovito. In temu je treba potem tudi zagotoviti pogoje dela. Ne moremo si pa privoščiti, da bodo policisti varnostniki spali tri ure."

Šikaniranje zaposlenih

A tisti zaposleni, ki so na preobremenjenost opozorili, so bili, pravi Huselja, deležni pritiskov: "Češ, če ti kaj ni všeč, pa pojdi drugam. Ali pa: premestili te bomo na policijsko postajo. To se nam zdi sploh nesprejemljivo. Smo zelo razočarani in jezni, da se zdaj na tiste uslužbence izvaja pritisk, in lahko rečem, da tudi določena oblika mobinga in šikaniranja." Predsednik Sindikata policistov je oster: "Gre za policijski Marinblu."

Na policiji zavračajo očitke o šikaniranju zaposlenih. Pravijo, da predloge, mnenja in opozorila zaposlenih obravnavajo resno. In še, da bodo ugotovitve v inšpekcijskemu nadzoru upoštevali in uredili delovni čas, ki bo skladen z naravo dela CVZ in veljavnimi zakonskimi zahtevami. Da pa sta prav narava in način dela glavni razlog za odstopanja od delovnopravne zakonodaje, saj da se varovanje teh oseb izvaja doma in v tujini ter zajema čas, ko varovana oseba opravlja službene in zasebne obveznosti. In da večinoma to pomeni, da se naloge varovanja izvajajo od jutra do včasih zelo poznega večera. Kar pa je – kot izhaja iz zapisnika inšpektorata – v nasprotju z zakonodajo.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc