Starši naj ne bi želeli plačati večerje za profesorje na maturantskem plesu. Je res nepravično, da ta strošek pade na starše ali bi ga morali prav oni poravnati kot znak hvaležnosti za trud profesorjev?
Na Facebooku je zaokrožil zapis razočarane mame dijakinj III. gimnazije Maribor. V njem je izrazila nezadovoljstvo zaradi spora, ki je pripeljal do odločitve, da profesorji letos ne bodo prisotni na maturantskem plesu.
Starši ne želijo plačati večerje za profesorje na maturantskem plesu
Avtorica zapisa je poudarila, da naj bi tretjina staršev letošnjih maturantov zavrnila plačilo večerje za profesorje. Strošek večerje za profesorje naj bi se sicer razdelil med vse starše, kar bi na družino pomenilo dodatnih 2 evra, je v komentarjih v nadaljevanju pojasnila avtorica zapisa na Facebooku. Trdi, da so profesorji zaradi tega, ker starši ne želijo plačati večerje za profesorje, sprejeli odločitev, da ne bodo sodelovali na letošnjem maturantskem plesu.
Medtem ko torej nekateri menijo, da je nepravično, da ta strošek pade na starše, je mnenje avtorice zapisa na Facebooku, da je takšna odločitev žaljiva do učiteljev, ki so ves čas šolanja igrali ključno vlogo pri izobraževanju in podpori dijakov. Avtorica zapisa tiste starše, ki so zavrnili plačilo večerje za profesorje, označuje za neprimerne vzornike svojim otrokom. V zapisu poudarja, da takšno ravnanje ne le razvrednoti trud profesorjev, temveč tudi negativno vpliva na izkušnjo vseh dijakov, ki so se veselili maturantskega plesa kot zaključka šolanja.
Odziv ravnateljice III. gimnazije v Mariboru: "Te zgodbe preprosto ne želim deliti z javnostjo"
Ravnateljico III. gimnazije Maribor Marijo Lešer smo zaprosili za pojasnila in komentar na odločitev staršev, da ne bodo plačali obroka za profesorje. Čeprav je Lešer sicer v medijskem prostoru znana po tem, da ne skriva zgodb, ki so v interesu javnosti, zdaj pravega pojasnila ni dala, je pa omenila, da v resnici ni razlog v tem, da profesorjev ne bo na maturantskem plesu to, da ne bi želeli starši plačati večerje.
"Sploh ne gre za to, da bi bil problem, kdo komu kaj plača ali ne plača. To, kar se pri nas letos dogaja glede maturantskega plesa, je interna zadeva, ki nima nobenega velikega ozadja. Te zgodbe preprosto ne želim deliti z javnostjo. Gre za stvari, ki jih moramo mi doma urediti, mene pa so učili, da se o družinskih zadevah razpravlja v družini," je dejala za Metropolitan.
Napetosti med starši in učitelji
Čeprav ravnateljica poudarja, da gre za interno zadevo, ki ne potrebuje medijske pozornosti, je spor vsekakor odraz napetosti med starši in učitelji, ki jih v zadnjem času v slovenskem prostoru več ni mogoče ignorirati. Vse pogostejši konflikti in pomanjkanje spoštovanja med ključnimi akterji vzgojno-izobraževalnega sistema nakazujejo na globlje težave, ki se izražajo v nezaupanju, prelaganju odgovornosti in nepovezanosti. Takšni odnosi ne koristijo nikomur – ne dijakom oziroma učencem, ki so zaradi teh nesoglasij prikrajšani za pomembne življenjske izkušnje, ne staršem in učiteljem, ki bi morali sodelovati v otrokovo dobro.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"