15. 1. 2024, 14:55 | Vir: STA

Velenjčane razburil vrtoglav znesek za ogrevanje (prejeli tudi za 200 evrov višje položnice!)

Profimedia

Velenjčane je v novem letu presenetil izjemno visok znesek za ogrevanje. Komunala medtem trdi, da cen niso zvišali.

Komunalno podjetje Velenje v letošnji kurilni sezoni ni povišalo cen ogrevanja, je v izjavi za medije zatrdil direktor družbe Gašper Škarja, potem ko so odjemalce presenetile visoke položnice. Poraba toplotne energije je bila decembra dvakrat višja kot novembra, kar je botrovalo višjim zneskom na položnicah, ki so jih prejeli te dni, je dejal.

Po Škarjevih besedah javno podjetje vseskozi dela transparentno, vse javno objavlja, pripravili so tudi več brošur, zloženk in medijskih dogodkov, na katerih poskušajo ozaveščati svoje uporabnike in jih spodbujati k nižji porabi toplote.

"Ljudje so pač navajeni, da je bila cena toplote ugodna, zato ni bilo potrebe po varčevanju, sedaj pa je treba življenjske navade prilagoditi novim razmeram," je v današnji izjavi za javnost dejal Škarja.

Bobo

Prebivalce Velenja so zneski močno presenetili. Nek občan Velenja je na enem izmed družbenih omrežij zapisal, da se mu je cena ogrevanja v zadnjih treh mesecih povišala s 123,13 evra na 351,32 evra ob po večini prižganemu enemu radiatorju v dnevnem prostoru. Drugi pa je navedel, da je januarja prejel položnico za komunalne storitve v višini 438,46 evra, od tega znaša strošek ogrevanja 296,90 evra.

Kot je zapisano na spletnih straneh velenjske komunale, variabilni del cene toplote ostaja nespremenjen in znaša 73,05421 evra za megavatno uro. V letošnji kurilni sezoni je treba upoštevati tudi 22-odstotni davek na dodano vrednost na energent, ki ga je vlada v prejšnji kurilni sezoni znižala na 9,5 odstotka.

"Žal je vedno višja cena toplotne energije delno posledica rasti cen emisijskih kuponov, ki jih moramo plačevati za ogrevanje kljub našim prizadevanjem, da bi bili plačila kuponov za ogrevanje opravičeni, saj je daljinski sistem ekološki. Na ceno emisijskih kuponov Komunalno podjetje Velenje nima vpliva," navajajo v komunali.

Zaradi rekordno visokih temperatur v letu 2023, ki so se zavlekle v pozno jesen in začetek zime, in ukrepov, ki so jih začeli upoštevati odjemalci, kot so znižanje priključnih moči, energetske sanacije stavb in varčevanje pri ogrevanju, je bila poraba toplote lani najnižja doslej, kar je ugodno vplivalo na stroške pri uporabnikih.

Nazadnje je velenjska komunala ceno ogrevanja dvignila s 1. februarjem lani za industrijski in poslovni odjem, za gospodinjski odjem pa s 1. majem lani, in sicer zaradi povišanja povprečne nakupne cene toplote iz Termoelektrarne Šoštanj, ki jo potrjuje Agencija RS za energijo.

Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev