V Vidmu je v četrtek potekal zbor krajanov, ki ga je zaradi načrtovane širitve strelišča Slovenske vojske v Apačah organizirala Občina Videm. Prebivalce skrbi več stvari, zato so jim predstavniki ministrstva za obrambo predstavili projekt prenove.
Projekt je vojska že pred časom predstavila Občini Kidričevo, kamor strelišče spada, vendar pa so prebivalci iz sosednje Občine Videm, katerih domovi so strelišču bližje, ostali brez uradnih informacij. Na četrtkovem zboru so zato želeli dobiti vsa pojasnila. Med udeleženci so bili krajani krajevnih skupnosti Sela, Dolena in Lancova vas, pa tudi prebivalci krajevne skupnosti Apače iz sosednje Občine Kidričevo, ki živijo v neposredni bližini strelišča Slovenske vojske v Apačah.
Med ključnimi vprašanji, ki so jih izpostavili prebivalci, so vpliv hrupa na prebivalstvo, možnost izvajanja vaj na območju, urniki streljanja in omejitve glede nočnega streljanja. Prebivalci so zahtevali, da se strelišče uporablja zgolj za potrebe Slovenske vojske, ne pa tudi za druga društva, kot so gasilci ali lovci, ter da se načrtuje omejitev nočnega streljanja. Tudi vikendi naj bi bili brez streljanja.
Župan Vidma Brane Kolednik je za STA pojasnil, da je bil presenečen nad informacijami o projektu, saj se je z njim prvič srečal šele, ko je vojska že dobila gradbeno dovoljenje. Poleg tega je za vse skupaj slišal iz medijev. Dodal je, da želi biti Občina Videm v prihodnje obveščena o vseh aktivnostih na strelišču.
Predsednik krajevne skupnosti Sela Dejan Tramšek je prav tako kot nedopustno označil dejstvo, da so prebivalci za projekt izvedeli šele iz medijev leta 2023. Dodal je, da so predstavniki ministrstva sicer podali določene odgovore, a ostajajo odprta vprašanja glede vpliva vadbišča na vsakdanje življenje prebivalcev. "Mi smo bili popolnoma izključeni iz dogajanja. Na ministrstvu smo imeli sestanek julija 2024, a so nam zapisnik poslali šele oktobra. Naše pripombe pa niso bile upoštevane," je povedal Tramšek.
Dodal je, da je bila razprava na četrtkovem zboru burna in da številna vprašanja ostajajo neodgovorjena. "Najbolj nas skrbi hrup, predvsem nizki preleti helikopterjev in letal ter izvajanje vaj. Kmetje na območjih, kjer je podobno vadbišče, zaradi preletavanja helikopterjev posledično opažajo različne izgube zaradi prestrašenih živali," je dejal. Še posebej jih je presenetilo, ko so izvedeli, da območje ne bo le strelišče, ampak tudi vadbišče. "Nihče ni znal pojasniti, kaj to pomeni v praksi. Nismo dobili jasnega odgovora, kakšne aktivnosti bodo tam potekale," je bil kritičen Tramšek.
Prebivalci so po njegovih navedbah nezadovoljni tudi zato, ker je vojska na območju bodočega strelišča že posekala 10 hektarjev gozda. "In lani smo se na sestanku dogovorili, da po občinskih cestah ne bo potekal promet, vendar se to zdaj kljub temu dogaja," je še dodal Tramšek.
Župan Kolednik je zato napovedal nadaljnje pogovore z ministrom za obrambo Borutom Sajovicem ter posredovanje zapisnikov in sklepov ministrstvu. Lokalna skupnost pa pričakuje, da bo v prihodnje bolj vključena v proces odločanja in da bodo njihove zahteve ustrezno upoštevali.