10. 5. 2022, 16:38 | Vir: STA

Vlada ODLOČILA: pričakujemo lahko vnovično regulacijo cen pogonskih goriv!

Profimedia

Ocena občutne škode, ki podjetjem nastaja zaradi ukrepa določitve najvišje dovoljene drobnoprodajne cene znaša približno 30 milijonov evrov na mesec.

Vlada se je na dopisni seji odločila za vnovično začasno regulacijo cen pogonskih goriv. 

Najvišjo maloprodajno ceno 95-oktanskega bencina je določila pri 1,560 evra za liter, najvišjo veleprodajno ceno pa pri 1,540 evra. Za liter dizla je cena regulirana pri 1,668 evra v maloprodaji in pri 1,648 evra v veleprodaji.

Kot je v utemeljitvi zapisalo gospodarsko ministrstvo, se je vlada za vnovično začasno regulacijo obeh najbolj prodajanih pogonskih goriv odločila zaradi utemeljenega pričakovanja novih motenj na trgu z naftnimi derivati in velikih cenovnih nihanj v povezavi z napovedjo o embargu EU na uvoz ruske nafte.

Z ukrepom želi vlada, kot navaja ministrstvo, stabilizirati trg in cene obeh goriv v korist gospodarstva in potrošnikov.

Bobo

V predlogu uredbe o določitvi cen določenih naftnih derivatov, objavljenem med vladnimi gradivi, je navedeno, da bodo nove cene začele veljati dan po objavi v uradnem listu, ki bo očitno še danes, veljale pa bodo tri mesece, to je do vključno 10. avgusta. 

Po podatkih treh glavnih naftnih trgovcev (Petrola s 318 servisi, OMV s 120 servisi in MOL Slovenija s 53 servisi) je ocena občutne škode, ki podjetjem nastaja zaradi ukrepa določitve najvišje dovoljene drobnoprodajne cene približno 30 milijonov evrov na mesec. V to oceno ni vključena morebitna škoda, ki bi podjetjem nastala zaradi ukrepa določitve najvišje dovoljene veleprodajne cene.


Ta bi tako lahko državo stal vsaj 30 milijonov evrov na leto, pri čemer je bila cena na precej nižji ravni že regulirana od sredine marca do konca aprila.

Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev