Ma.Po. | 13. 12. 2024, 07:00
Šiška je spet oživela, njena znamenita hiša je polna nove energije in navdiha
Med prebivalci ljubljanske občine že kultna stavba je dobila novo preobleko, nadaljuje se tudi izjemno bogat program.
Le kratka vožnja z avtobusom iz središča Ljubljane vas bo pripeljala do Vodnikove domačije, hiše, v kateri se je rodil in odraščal prvi slovenski pesnik in novinar Valentin Vodnik (1758–1819). Pravzaprav gre za celoten kompleks, sestavljen iz glavnega objekta domačije, za njo je kotlovnica, na dvoriščnem delu pa je Hiša pri kamniti mizi.
Prenova je obsegala vse tri objekte
Zaradi pestre ponudbe kulturnih dogodkov in dejavnosti z brezplačnim vstopom — od razstav, koncertov do najrazličnejših delavnic — je Vodnikova domačija med Šiškarji in Ljubljančani nasploh že od nekdaj znana kot kulturna oaza.
Po prenovi, ki se je začela januarja 2023, izvedena pa je bila tako, da so v celoti ohranili tradicijo domačije, od začetka letošnjega decembra kulturne navdušence spet vabi v svoje prostore.
Srce kulturnega dogajanja
Vodnikova domačija je simbol spoštovanja do preteklosti, a hkrati tudi prostor navdiha za prihodnost. S prenovljenimi prostori in novimi programi ostaja ključna točka ljubljanske kulturne krajine ter odprta za vse, ki cenijo ustvarjalnost in kulturno dediščino.
Poleg sejmov in razstav bodo v njej tudi v novem obdobju gostili literarne večere, delavnice za otroke in odrasle, koncerte ter druge dogodke, ki povezujejo skupnost in spodbujajo kulturno zavest.
Odprtje prenovljene domačije sovpada s tradicionalnim Decembrskim sejmom ilustracije, ki bo na ogled do 24. decembra. Na njem se predstavlja 30 najvidnejših domačih ustvarjalcev, na voljo je tudi izbor ilustriranih knjig sodelujočih avtoric in avtorjev. Vzpostavljajo pa tudi skupno sobo za pisanje in ilustriranje in vabijo vse zainteresirane k prijavam. Prijave za leto 2025 zbirajo do 20. decembra oziroma do zapolnitve mest.
Preberite tudi:
Oder na podstrehi
Na njem se bodo spet odvijale številne delavnice, med drugim mojstrski tečaji za ilustratorje, lepopis za otroke, bralni klubi in izobraževalne delavnice, ob nedeljah pa tudi redni otroški program Nedelce, ki k branju knjig vabi otroke in družine.
Še naprej bo na ogled stalna razstava, v programu ostajajo tudi kolesarska vodstva po Vodnikovi Ljubljani, ki jih vodi dr. Luka Vidmar, največji strokovnjak za Valentina Vodnika pri nas. V septembru prihodnje leto bodo v domačiji gostili vsakoletno srečanje Unescovih mest literature s približno 70 udeleženci.