Vlaganje v vojsko je v tteh nepredvidljivih časih za številne ključnega pomena. A čeprav se veliko govori o cenah orožja ter vozil, so stroški vojaške opreme pogosto spregledani.
Medijske naslovnice je na koncu januarja polnila debata o vladnem nakupu 106 oklepnikov patria, za kar je predvidena poraba 700 milijonov evrov sredstev. Medtem ko se je levi politični pol od nakupa oddaljil, vlada vseeno nadaljuje s pogajanji za nakup. Ob tem se sicer zaveda, da ima v slovenskem prostoru beseda patria negativno konotacijo, zaradi česar bo vlada poskrbela, da bodo postopki maksimalno transparentni, javni in pregledni, je zagotovil minister za obrambo Borut Sajovic.
Mnenje, za kako smotrn nakup gre pravzaprav, je odvisno od samega posameznika, a dejstvo ostaja, da je 700 milijonov najverjetneje zgolj začetek. Zraven je treba namreč všteti tudi vzdrževanje ter posledična popravila, pri čemer zagotovo ne govorimo o drobižu.
Že zdaj vrtoglavo, kaj šele bo?
Ministrstvo za obrambo (Mors) je v letu 2021 za tekoče vzdrževanje materialno tehničnih sredstev, pod kar spada orožje, vozila, komunikacijski sistemi, oprema vojakov in drugo, namenil 32 milijonov evrov. Leto kasneje so bili stroški enako visoki, medtem ko so stroški investicijskega vzdrževanja MTS znašali 2,2 milijona evrov. Največ sredstev je bilo za vzdrževanje namenjenih leta 2024, kar 48,6 milijona.
Povprečna življenjska doba uporabe oborožitvenih sistemov je sicer vsaj 25 let, so nam pojasnili na ministrstvu. Življenjska doba pa je neposredno povezana z načinom in intenzivnostjo njihove uporabe. "Če je orožje konzervirano in primerno hranjeno, se ta doba podaljšuje. Za nekatere visokotehnološke oborožitvene sisteme so življenjske dobe tudi krajše, zlasti zaradi pospešenega tehnološkega napredka. Vzdrževanje orožja se izvaja interno, nadomestne dele pa se zagotavlja pogodbeno," so razložili.
Kot so še zagotovili na Morsu, je večina osebne opreme za nošenje in osebne opreme za bivanje na terenu iz obdobja 2021-2024, "torej je praktično nova".
Navedbe potrjujejo tudi statistični podatki, ki jih je posredoval Mors. Leta 2021 je bilo namreč za oskrbo z opremo SV namenjenih 10,2 milijona evrov, leto kasneje pa 12 milijonov. V naslednjih dveh letih se je ta številka zmanjšala za več kot pol.
Za drugo opremo bojevnika SV, v kar so vštete čelade, zaščitni jopiči, nočnogledi ter laserske namerilne naprave, je bilo največ denarja vloženega leta 2022, namreč 10,4 milijona evrov. V istem letu je bil skupno tudi porabljen najvišji odstotek proračuna SV, ki je znašal 25 odstotkov, oziroma 158,3 milijona evrov. Skupno je bilo v omenjenem časovnem obdobju vloženih 478,6 milijona evrov.
Vlaganje v posodobitve opreme so neprestane
Kot so še pojasnili na Mors in v SV, je bilo v obdobju 2021-2025 v posodobitev osebne opreme, za uporabo katere so usposobljeni vsi pripadniki SV, vloženo: 8,7 milijona evrov za osebno opremo za nošenje ter 4,5 milijona evrov za osebno opremo za bivanje na terenu.
Slovenska vojska si prizadeva, da bi svojim pripadnikom zagotovila moderno, kakovostno in ergonomično osebno opremo ter sodobne in učinkovite oborožitvene sisteme. V ta namen sproti načrtujejo nabavo dodatnih in nadomestitev starejših modelov opreme.
Za zagotovitev, da je oprema vselej vrhunska, se le ta vzdržuje v ustanovah Slovenske vojske. Za ostalo pa je v sklopu pogodbe odgovoren proizvajalec opreme.
Potrebo po dodatni posodobitvi vojaške opreme ugotavljajo na podlagi poročil iz enot in analiz ustreznosti. V SV pripravijo taktične študije in začetno investicijsko dokumentacijo, v kateri opredelijo kakovostne in količinske zahteve glede na pričakovan učinek.
"V načrtu so zajeti vsi projekti za redno posodabljanje osebne opreme za nošenje in osebne opreme za bivanje na terenu skladno s časovnimi okviri življenjskega cikla posamezne vrste opreme. Skladno z načrti raziskav, razvoja in inovacij v Slovenski vojski izvajamo tudi preizkušanje nove opreme na podlagi novih znanstvenih spoznanj, smernic razvoja vojaške opreme in izkušenj iz spopadov v svetu," so dodali.
Življenjska doba osebne opreme je sicer odvisna od vrste materialov, pojasnjuje v SV. Povprečna življenjska doba opreme za nošenje in bivanje na terenu je 10 let, za vso opremo pa se skladno z Natovimi standardi spremlja življenjski cikel. Ob izteku se oprema tudi pravočasno zamenja.
Pri starejši splošni opremi je težje zagotoviti ustrezne nadomestne dele ali vzdrževanje, novejša pa zahteva več posodabljanja. Vseeno pa se pri sodobnejši opremi zaradi tehnološkega napredka krajšajo življenjske dobe, preden postane zastarela.
V Slovenski vojski še zagotavljajo, da je stanje vojaške opreme primerljiva s standardi opreme v vojskah ostalih držav Evropske unije in zavezništva. "Pri vojaški opremi in sredstvih upoštevamo nacionalni obseg oboroženih sil ter obseg obrambnega proračuna, hkrati pa tudi obseg sprejetih obveznosti znotraj zavezništva. Vsa dotična oprema je primerljiva z opremo ostalih vojsk Evropske unije in Nata," so zatrdili za konec.