J. Z. | 20. 10. 2022, 20:00
Vprašali smo Urško Klakočar Zupančič, ali jo zanima položaj predsednice države. Povedala je ...
Predsednica državnega zbora ne skriva ambicij. Seznam projektov, s katerimi želi spremeniti družbeno klimo v državi, ni kratek. Vprašali smo jo, ali bi se podala v boj za najvišji politični položaj v državi.
Urška Klakočar Zupančič želi kot predsednica državnega zbora z iskrenostjo in lastnim zgledom prispevati k spremembam v družbi, saj si želi, da bi več pozornosti posvetili najbolj ranljivim članom družbe in bili bolj strpni.
V pogovoru za Metropolitan, v katerem nam je zaupala, kakšno je njeno mnenje o Marti Kos, ki je odstopila od predsedniške kandidature, nam je odgovorila tudi na vprašanje, ali bi jo zanimal položaj predsednice države. "O tem ne razmišljam," je odgovorila. In dodala, da bi veliko raje kot to "nekoč šla na ladjo Greenpeace in pomagala pri reševanju živali".
"Če me že vprašate, kaj je tisto, kar bi si želela bolj kot neke funkcije, vam povem, da se prej vidim na ladji Greenpeace kot v predsedniški palači."
Zdaj, ko ima možnost, pa si Klakočar Zupančičeva želi čim več doseči na področjih, ki so ji blizu. Oktobra je pripravila konferenco za boljšo prihodnost otrok, posebno tistih s posebnimi potrebami, ki živijo v revščini in so žrtve nasilja. "Da se odprejo vprašanja, ki so pereča in jih nevladne organizacije zaznavajo na terenu," je poudarila v pogovoru.
Glas tistih, ki nimajo moči
Prav ta skupina je po njenih besedah izjemno občutljiva, saj nima svojega glasu, zato morajo tisti, ki imajo moč, narediti njihovo življenje čim bolj kakovostno.
Novembra pripravlja še konferenco o varstvu in zaščiti živali, saj ji je ta tema prav tako pomembna. Tretje področje, na katerem si želi sprememb, pa je diskriminacija, ki se v Sloveniji še vedno pojavlja, predvsem pri beguncih.
"Dejstvo je, da je na tem področju prejšnja vlada ustvarila diskriminacijo, ko je beguncem – državljanom ene države podelila pravico do brezplačnega javnega prevoza, medtem ko drugi begunci, ki so lahko tudi že pridobili mednarodno zaščito, vendar za prejšnjo vlado očitno niso prišli iz prave države, tega niso bili deležni. Gre za diskriminacijo na podlagi osebne okoliščine – državljanstva, kar je v naši državi ne samo nezakonito, ampak celo neustavno," je dodala.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču