Vse bolj vroče dogajanje zaradi teniških igrišč v Portorožu: protest v Piranu in grožnja z odškodninsko tožbo

5. 3. 2023, 14:11 | J. B./STA
Deli
Vse bolj vroče dogajanje zaradi teniških igrišč v Portorožu: protest v Piranu in grožnja z odškodninsko tožbo (foto: Facebook/Tenis center Portorož)
Facebook/Tenis center Portorož

Že vse od konca lanskega leta je ključavnica enega najbolj prepoznavnih športnih objektov na Obali zaklenjena. Bitka, ki se odvija v zakulisju, pa postaja vse bolj umazana.

Piranski občinski svet je ta teden naložil županu Andreju Koreniki, da poskuša s Termami Čatež uskladiti drugačne pogoje za nakup teniških igrišč v Portorožu, kot jih je sprejel občinski svet v prejšnjem mandatu. Na dan seje se je iztekel rok, ko bi morala občina poravnati kupnino v višini 4,7 milijona evrov za uveljavitev predkupne pravice.

Julija lani je občinski svet kljub nasprotovanju takratnega župana Đenia Zadkovića podprl uveljavitev predkupne pravice na zemljiščih v središču Portoroža, ki naj bi jih Terme Čatež v nasprotnem primeru prodale hrvaškemu kupcu, vendar slednjega niso želele imenovati.

Takoj so se pojavili dvomi, ali ponudba hrvaškega kupca dejansko obstaja, in opozorila, da so zemljišča obremenjena s hipotekami. Prav tako so nasprotniki nakupa poudarjali, da prostorski načrt na teh zemljiščih predvideva športno-rekreativno dejavnost, zaradi česar ni verjetno, da bi kupec ukinil teniški center, ki obsega 18 igrišč in centralni teniški stadion s 1600 sedeži. Svarili so tudi, da občina ne bi postala lastnica dostopnih poti.

Kupoprodajne pogodbe občinski svet še ni potrdil. Zadković odločanja ni želel uvrstiti na dnevni red v predvolilnem času in ga je preložil na naslednji mandat, v katerem bi plačilo dejansko izvedli. Za nakup se je zavzemalo Gibanje za občino Piran, iz katerega je Zadković pred tem izstopil. V prejšnjem mandatu je imelo to gibanje v občinskem svetu odločilno vlogo, po volitvah je ohranilo enega samega svetnika.

Pred sejo so protestirali

Teniška igrišča so od novembra lani zaprta. Terme Čatež namreč niso podaljšale najemne pogodbe s podjetjem Tenis center Portorož, ki je igrišča upravljalo zadnjih 10 let. V začetku februarja je zato organizacija Tenis Slovenija odpovedala turnir WTA 250, ki je v zadnjih dveh letih v septembru privabil v Portorož nekatere izmed najboljših teniških igralk na svetu.

Novi župan Korenika je zadevo v torek uvrstil na dnevni seje kot dodatno točko. Predlagal je, naj občinski svet prekliče soglasje k osnutku pravnega posla s Termami Čatež, ki ga je dal v prejšnjem sklicu.

Pred sejo je na občino prispel dopis Term Čatež oziroma generalnega direktorja Bojana Petana. Vsebine zaradi poslovnih skrivnosti niso razkrili javnosti. Občinski svetniki so ugibali, da gre za grožnjo z odškodninsko tožbo.

Na sejo so povabili odvetnika Aleksija Mužino, ki se ni želel izreči glede tega, ali za tožbo obstaja pravna podlaga. Poudaril je le, da občinski svet odloča samostojno in ni dolžan potrditi pogodbe, čeprav je pred tem dal soglasje za sklenitev. Takšno je bilo tudi stališče župana. Člani sveta so bili bolj previdni in so nasprotovali predlagani formulaciji sklepa. Sledil je daljši odmor za uskladitev stališč.

Ob koncu je župan najprej predlagal potrditev sklenitve pogodbe, ob tem pa poudaril, da sam tega sklepa ne podpira. Po zavrnitvi tega predloga so soglasno potrdili sklep, s katerim je občinski svet naložil županu, da z družbo Terme Čatež poskuša uskladiti novo ponudbo za odkup Tenis centra Portorož. Nekaj teniških navdušencev, ki so igrišča uporabljali za rekreacijo, je pred sejo protestiralo proti zavrnitvi nakupa. Na Tartinijevem trgu so simbolično igrali tenis.

https://www.metropolitan.si/sport/drugi-sporti/portoroz-ostal-brez-teniskega-centra-toda-slovenija-bo-se-naprej-gostila-mednarodni-turnir-zveza-razkrila-nacrt/

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec