A. B./STA | 24. 2. 2023, 13:17
Vstopamo v četrto leto covida: kakšni so ukrepi in ali posvetovalna skupina še sploh deluje?
Higienske maske, omejevanje druženj, razkuževanje rok in delo na daljavo so le eni izmed ukrepov, ki so jih na državni ravni sprejemali pristojni.
Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) je prenehala delati, saj je bolezen covid-19 obvladljiva z obstoječimi sistemi, je povedal nekdanji vodja skupine Mario Fafangel. Ob tem je pojasnil, da zapušča mesto predstojnika centra za nalezljive bolezni, znotraj NIJZ bo prevzel druge naloge. Število aktivnih primerov je 22. februarja (zadnji dostopni podatki) znašalo 3.494.
Fafangel je poudaril, da je epidemična slika stabilna, stanje, povezano s covidom-19, pa obvladljivo. V veljavi so obstoječa epidemična poročila, situacijo pa epidemiologi spremljajo.
"Vstopamo v četrto leto covida, zadeve so bistveno drugačne, kot so bile leta 2020, ne moremo več reči, da je zadeva nepričakovana na globalni ravni," je dejal. Tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) bo po njegovih besedah začela razmišljati, ali je covid-19 še vedno globalna grožnja javnemu zdravju. Zato potrebe po posebni skupini, tako Fafangel, ni več, odločitev so soglasno sprejeli vsi člani skupine, ki se jim je ob tem zahvalil za opravljeno delo.
Pojasnil je, da so se člani skupine srečali na 21 sejah, sprejeli so 28 mnenj in pripravili dva osrednja dokumenta. Spomnil je, da so lani poleti pripravili strokovna izhodišča in usmeritve za pripravljenost in odzivanje na okužbe s koronavirusom v jesensko-zimski sezoni 2022/2023 v Sloveniji. Ta priporočila so še vedno v veljavi, je poudaril.
Cepljenje še vedno prva obrambna linija
Ob tem je skupina pripravila nov dokument, namenjen odločevalcem, ki vključuje srednjeročna in dolgoročna priporočila za upravljanje s covidom-19 in drugimi povzročitelji nalezljivih bolezni. Poudaril je, da cepljenje še vedno ostaja "prva obrambna linija". Starejšim od 60 let je tako priporočen sezonski odmerek cepiva proti covidu-19, saj covid-19 še vedno, čeprav ne predstavlja več populacijske grožnje, predstavlja tveganje za posameznika.
Ob sklenitvi dela posvetovalne skupine Fafangel zapušča mesto predstojnika centra za nalezljive bolezni NIJZ. Na NIJZ se bo po novem posvečal raziskovanju in razvoju, modeliranju, mednarodnim misijam in sodelovanju z Evropskim centrom za nalezljive bolezni (ECDC).
"Še enkrat bi šel čez vse to, kar je bilo, ker smo lahko pomagali takrat, ko je bilo potrebno," je ob tem dejal in dodal, da je nastopil trenutek, ko bo lahko več časa posvetil družini. Mesto predstojnice centra bo prevzela Marta Grgič Vitek, sicer nacionalna koordinatorica za cepljenje.
Prva vodja strokovne skupine za covid-19, ki je takrat delovala v okviru ministrstva za zdravje, infektologinja Bojana Beović je vodenje skupine prevzela 12. marca 2020 ob začetku epidemije covida-19 v Sloveniji. Po skoraj letu dni je skupino 1. marca 2021 prevzela Mateja Logar, prav tako specialistka infektologije na ljubljanski infekcijski kliniki.
V strokovno skupino je bil med drugimi dvakrat imenovan tudi Fafangel, ki pa je iz skupine dvakrat tudi izstopil. Ob drugem odstopu je pojasnil, da so bile sprejete odločitve skupine pogosto v nasprotju z mnenjem epidemiološke službe NIJZ ter ustaljenimi protokoli in načinom dela epidemiologov.
Strokovna skupina je konec maja lani predlagala prenehanje svojega delovanja, takratni minister za zdravje Janez Poklukar pa je predlog sprejel.
Nova posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa je v okviru NIJZ začela delati v juniju 2022. V skupino so bili poleg vodje Fafangla imenovani tudi epidemiologinji Alenka Trop Skaza (namestnica vodje) in Marta Grgič Vitek, imunolog Alojz Ihan, infektologinja Tatjana Lejko Zupanc, antropolog Dan Podjed, specialist javnega zdravja Rade Pribaković Brinovec, mikrobiologinja Viktorija Tomič, komunikolog Mitja Vrdelja, matematik Janez Žibert in sanitarna inženirka Andreja Kukec.