Pred Vurnikovo hišo na Miklošičevi cesti, znano po svoji čudoviti barviti fasadi, ki jo je poslikala Helena Vurnik, žena arhitekta in avtorja stavbe Ivana Vurnika, je te dni precej živahno. Delavski odri segajo od pritličja do strehe, dostop do stavbe pa je trenutno zaprt.
Glede na to, da gre za izjemen primer slovenske moderne arhitekture, je razumljivo, da je vsaka sprememba na stavbi deležna posebne pozornosti.
Popravila so na strehi – ne na fasadi
Opazovanje delavcev je pri mimoidočih vzbudilo skrb, da morda posegajo v znamenito fasado, ki je dragoceno umetniško delo. Vendar naj pomirimo: dela potekajo zgolj na strehi stavbe. Delček strehe je namreč začel puščati, kar bi lahko povzročilo škodo na notranjosti objekta.
Krovska dela so nujna in so omejena zgolj na sanacijo strešne kritine.
Kdaj bodo dela zaključena?
Kot smo izvedeli, naj bi delo zaključili že do konca tedna. Za Ljubljančane in obiskovalce torej ni razloga za skrb – najlepša ljubljanska hiša ostaja v vsej svoji veličastnosti, krovska dela pa bodo pripomogla k temu, da bo še dolgo sijala v svoji prvotni lepoti.
Streha je ključna za ohranjanje celotne stavbe, zlasti ker gre za spomeniško zaščiten objekt.
Zgodovinska in umetniška vrednost
Vurnikova hiša, zgrajena leta 1921, je eden najlepših primerov arhitekture, ki združuje elemente moderne in narodnega sloga. Fasada, ki jo je Helena Vurnik ustvarila z izjemnim občutkom za detajle in barvno harmonijo, je pravo umetniško delo, zasnovano v živih rdeče-belih odtenkih, ki simbolizirajo slovenske narodne barve.
Čudovita stavba v središču Ljubljane je predstavljena v številnih turističnih vodnikih in je postala pravi simbol slovenske prestolnice.