Vrednost kmetijskih pridelkov, ki so jih zasebni pridelovalci prodali na živilskih trgih, se je tudi lani zvišala. V primerjavi s predlani je bila višja za 13,6 odstotka in je znašala 22 milijonov evrov, je objavil državni statistični urad.
Na tržnicah se je lani glede na leto 2022 zvišala vrednost prodanega mleka in mlečnih izdelkov, in sicer za deset odstotkov. Za liter svežega mleka je bilo treba v povprečju na živilskih trgih odšteti 1,54 evra, za kilogram sira pa 14,83 evra. Polovico skupne vrednosti pridelkov, ki so jih zasebni pridelovalci lani prodali na živilskih trgih, so predstavljale zelenjadnice, med katerimi so imele vrednostno največji delež solatnice.
Kilogram zelene solate iz lastne pridelave je na živilskem trgu stal povprečno 3,22 evra. V primerjavi z letom 2022 se je lani skupna vrednost prodaje zelenjadnic zvišala za 6,9 odstotka, krompirja pa za 16 odstotkov. Za kilogram krompirja je bilo treba odšteti v povprečju 1,52 evra.
Vrednost prodanega sadja se je zvišala za 5,3 odstotka in je obsegala četrtino vrednosti prodanih pridelkov na živilskih trgih. Prodaja jabolk in hrušk je dosegla za desetino višjo vrednost kot v 2022. Za kilogram jabolk je bilo treba v povprečju odšteti 2,03 evra, za kilogram hrušk pa 2,69 evra.
Vrednost prodanega perutninskega mesa in jajc se je zvišala za 4,7 odstotka. V letu 2023 je bilo treba na živilskem trgu za jajce odšteti povprečno 0,29 evra, za kilogram nerazkoščičenega purana pa 7,60 evra.
Vrednost drugih pridelkov (žita, moka, med, cvetje, oljčno olje, kislo zelje, kisla repa in sveže gobe) je bila višja za 9,2 odstotka. Medu so pridelovalci prodali na živilskih trgih več kot v letu 2022, pri čemer je bilo treba tudi za kilogram medu odšteti več kot leto prej, in sicer povprečno 13,02 evra. Več je bilo prodane tudi kisle repe, manj pa kislega zelja.
Novo na Metroplay: Juš Milčinski o vodenju Malih sivih celic in kakšen mora biti avtor humorističnih vsebin