Mineva že eno leto od začetka stavke, pogajanja pa še niso obrodila sadov

15. 1. 2025, 07:44 | Vir: STA
Deli
Mineva že eno leto od začetka stavke, pogajanja pa še niso obrodila sadov (foto: Bobo)
Bobo

Pred natanko letom dni je Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides začel splošno stavko. Najdaljše zdravniške stavke v zgodovini Slovenije, ki so jo zdravniki zaostrili z umiki soglasij za nadurno delo, bolniki danes tako rekoč ne občutijo. Pogajanja med sindikatom in vlado se medtem nadaljujejo.

V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so za STA poudarili, da so vsebinski pogovori z vladno pogajalsko skupino ves čas konstruktivni. Pogajanja se tako nadaljujejo z obravnavo začrtanih vsebin nerešenih stavkovnih zahtev in aktualnih tem. Spora med vlado in sindikatom namreč ni razrešila niti lanskoletna mediacija.

Na ministrstvu za zdravje pa so za STA poudarili, da si vladna pogajalska skupina prizadeva in želi, da se pogajanja v čim krajšem času zaključijo s sklenitvijo sporazuma o razrešitvi stavkovnih zahtev. Vlada je namreč v okviru centralnih pogajanj realizirala že večino zahtev Fidesa, so dodali.

Sindikat Fides je po enodnevni opozorilni stavki splošno stavko začel 15. januarja lani. V sindikatu so ob napovedi stavke med drugim izrazili željo po sklenitvi dveh aneksov h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike, v katerih bi določili karierno pot zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij z dvigom plač starejšim zdravnikom.

Hrvat se je po treh letih vrnil iz Danske: “To je razlog, zakaj se vsi vračajo”

Kot razlog za stavko so izpostavili dva sporazuma z vlado. Prvi podpisan sporazum, s katerim se je vlada zavezala, da bo do 1. aprila 2023 oblikovala ločen plačni zdravstveni steber, je bil sklenjen oktobra 2022, drugi sporazum pa januarja 2023. Podpisana sporazuma, ki nista bila realizirana, določata pravico do plačane stavke, so poudarili v zdravniškem sindikatu.

Stavka se je nekoliko zaostrila marca lani, ko se uveljavili umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo. Natančno število zdravnikov, ki so umaknili soglasja, ni znano. V nekaterih bolnišnicah je del zdravnikov sicer kasneje zopet podpisal soglasja. V Fidesu pa so ob tem opozorili, da številni zdravniki tudi po koncu stavke soglasja ne bodo več podpisali.

Zelo je odmevalo tudi dogajanja na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu (URI) Soča, kjer zdravniki v edini slovenski ambulanti za voznike s posebnimi potrebami več tednov niso opravljali pregledov za podaljšanje vozniških dovoljenj invalidov. Po številnih pozivih so preglede vnovič začeli izvajati.

Bolniki najdaljše zdravniške stavke v zgodovini Slovenije danes tako rekoč ne občutijo. Vlada je namreč najprej z uredbo, nato pa z novelo zakona o zdravniški službi razširila seznam storitev, ki jih morajo zdravniki izvajati med stavko.

V samo 24 urah umrlo 11 oseb, vsi zaradi istega vzroka

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec