V Zdravstvenem domu Idrija se soočajo s hudo kadrovsko stisko.
V Idriji in Cerknem je po zadnjih podatkih kar 1900 ljudi brez izbranega osebnega zdravnika. Tudi vse ambulante družinske medicine imajo opredeljenih bistveno več pacientov, kot to določa zakonski normativ. Medtem pa sta se v zadnjih dveh letih in pol v Zdravstvenem domu Idrija upokojili dve zdravnici.
Kljub kadrovski stiski in prevelikemu številu pacientov so v Zdravstvenem domu Idrija poskušali pacientom, ki so ostali brez izbranega zdravnika, zagotoviti ustrezno zdravstveno obravnavo, zato so poleti 2023 pristopili k organizaciji tako imenovane nadomestne ambulante. Zdaj pa so sporočili, da bodo zaradi preobremenjenosti zdravnikov ukinili nadomestno ambulanto v Zdravstvenem domu Idrija.
"Delo v nadomestni ambulanti smo organizirali po najboljših močeh, v delo ambulante so se v zadnjih mesecih vključevali prav vsi zdravniki družinske medicine in po kadrovskih zmožnostih tudi specializanti. S tem se je dostopnost do ambulant družinske medicine v Zdravstvenem domu Idrija pacientom, ki imajo izbranega zdravnika, bistveno poslabšala. V zadnjih tednih smo bili – zaradi izjemne kadrovske stiske in posledično preobremenjenosti kadra – primorani sprejeti odločitev, da bomo nadomestno ambulanto ukinili, in sicer s 1. januarjem 2025," so sporočili, da je sedanja organiziranost dela presegla kadrovske zmožnosti zdravnikov v Zdravstvenem domu Idrija.
"Ogrožena je strokovnost, ogrožena so moralna in etična načela ter psihofizične sposobnosti zdravstvenih delavcev. Obstaja visoko tveganje za zdravniške napake, kar je lahko usodno tako za pacienta kot tudi za zdravnika, pri katerem je ta opredeljen," pravijo.
Čeprav se je zdelo, da so občani z nadomestno ambulanto zelo zadovoljni, direktor Zdravstvenega doma Idrija Tomaž Glažar pravi, da ni bilo tako: "Zlasti medicinske sestre so bile deležne žalitev in groženj s strani pacientov."
Kam se lahko obrnejo neopredeljeni pacienti?
Za paciente, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika, bodo organizirali dodatne ambulante. Na osnovi zakonodaje mora ministrica za zdravje izdati ustrezen pravilnik in pripraviti seznam zdravstvenih domov, ki bodo te dodatne ambulante pridobili. "Ko bodo izpolnjeni ti pogoji, bomo lahko ustanovili te ambulante, predvidevamo, da že v januarju 2025," je dejal Glažar. "Ker se bo za neopredeljene paciente zdravstvena obravnava do vzpostavitve ambulante za neopredeljene poslabšala, predlagamo, da si pacienti izberete osebnega zdravnika iz seznama zdravnikov, ki še opredeljujejo v drugih krajih," pravijo v Zdravstvenem domu Idrija.
Reševanje kadrovske stiske
V Zdravstvenem domu Idrija se medtem napovedujejo nove upokojitve. To bo še dodatno poslabšalo že tako kritično situacijo. Te upokojitve bodo pomenile dodatno breme za preostale zdravnike, ki bi morali prevzeti več nalog.
Zato se v Zdravstvenem domu Idrija mrzlično trudijo pridobiti nov kader, saj si zavedajo, da brez novih zdravstvenih delavcev ne bodo mogli izboljšati obstoječe situacije. V ta namen so že izpeljali tri razpise za štipendije za bodoče zdravnike, vendar jim do sedaj ni uspelo najti nikogar, ki bi se odločil za zaposlitev v tem zdravstvenem domu.
Kljub temu direktor Glažar še vedno upa na prihodnost in verjame, da bo pomoč prišla od treh zdravnic, ki bodo prihodnje leto zaključile svojo specializacijo. "Če bodo ostale v Idriji, bo to delna rešitev," pravi Glažar.