10. 3. 2023, 07:20 | Vir: STA

Priznane slovenske zdravstvene ustanove vpletene v sum korupcije: poglejte, katere

Žiga Živulovič jr./Bobo

Visoko kvalificirani zdravniki so od tujih pacientov zahtevali dodaten denar za storitev – tega so morali nakazati na bančni račun agencije v Hongkongu.

Priznani nevrokirurg Roman Bošnjak naj bi operiral državljanko Severne Makedonije, ki je poleg plačila 27.000 evrov po rednem ceniku za "zasebni honorar" zdravniku morala nakazati še dodatnih 6000 evrov, smo poročali. Pacientka je morala pred posegom denar nakazati na bančni račun agencije v Hongkongu, kot razlog za to je Bošnjak navedel davčno optimizacijo.

Ustanove, ki naj bi bile vpletene v korupcijo

Gre za agencijo Klinikum Medical Link. Na svoji spletni strani je agencija še v sredo oglaševala široko ponudbo slovenskega medicinskega znanja, med drugim so bile poleg UKC Ljubljana navedene ustanove Univerzitetni rehabilitacijski inštitut RS (URI) Soča, Onkološki inštitut Ljubljana, pa tudi Kirurgija Bitenc.

Vse navedene institucije kakršnokoli sodelovanje z agencijo zanikajo. Danes seznam ustanov na spletni strani agencije ni več dostopen.

Bošnjak se zagovarja

Medij 24ur je prosil Bošnjaka za pojasnila, zakaj je družina morala zdravniku plačati še dodatni honorar in ga nakazati na bančni račun družbe v davčni oazi.

"Svojci pacienta so me konzultirali na zasebni naslov, ker so slišali za moje delo in strokovnost. /.../ V prostem času sem na daljavo pregledal vse MRI slike, vse izvide in tako dalje. Opravil sem torej medicinsko konzultacijo in svetovanje. /.../ Ponudili so mi plačilo za moj trud. Usmeril sem jih na agencijo v tujini, ki skrbi za promocijo mojega imena, in s tem plačal letno članarino. Od te agencije nisem prejel nobenega denarja," jim je odgovoril.

Toda v elektronskem sporočilu je plačilo zasebnega honorarja Bošnjak predlagal sam, poročajo. Pridobili so tudi račun tuje agencije, ki kot postavko navaja medicinsko svetovanje in honorar strokovnjaka, ne pa plačila letne članarine.

Odziv Zdravniške zbornice Slovenije

Odzvali so se v Zdravniški zbornici Slovenije, ki je z zadevo seznanjena iz medijev. Iz objav v medijih je po navedbah zbornice razvidno, da sta bili za zasebnega naročnika iz tujine opravljeni dve ločeni zdravstveni storitvi, in sicer konzultacije pred bolnišnično obravnavo pred zahtevnim kirurškim posegom, ki jih je opravil zdravnik v svojem zasebnem času, ter nato operativni poseg, ki je bil opravljen v UKC Ljubljana in je bil samoplačniški, saj je šlo za pacientko iz tujine.

Žiga Živulović j.r./Bobo

"Kot je komentiral že generalni direktor UKC Ljubljana, ni nenavadna praksa, da visoko kvalificirani zdravniki nudijo svoje strokovno znanje kot konzultanti tudi v mednarodnem okolju. Ker pa so bila v javnosti sprožena določena vprašanja, bo za razjasnitev Zdravniška zbornica Slovenije zadevo obravnavala v okviru svojih organov," so zapisali v sporočilu za javnost.

Oglasil se je premier

V oddaji 24UR ZVEČER se je odzval tudi predsednik vlade Robert Golob. "Vladi ni treba ukrepati, ker morajo po uradni dolžnosti ukrepati organi pregona," je dejal. Kot pravi, je vodstvo zavodov tisto, ki bo moralo z odgovornim ravnanjem in z večjimi pooblastili poseči v te primere, vlada pa bo s spremembo zakonodaje postavila pravila, kaj se sme in kaj ne.

Borut Živulovič/Bobo

Prav tako je Golob razkril še, da je, odkar se je začel ukvarjati z reformo v zdravstvu, s podobnimi primeri seznanjen vsak dan. "Ne tako eksplicitno in ne s takšnimi pisnimi dokazi, ampak vsak dan na dan prihajajo zlorabe našega javnega zdravstvenega sistema za privatno bogatenje. Meni je strašno žal, da moram to poslušati, a ne mine dan, da ne bi podobnih zgodb poslušal," je povedal. 

"Bi bil pa presenečen, če bi se izkazalo, da je mogoče oseba, o kateri govorite, v sorodstvu s kakšnim političnim veljakom," je še navrgel, a podrobnosti ni želel razkriti. 

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice