Ta strup se skriva v številnih izdelkih, ki jih uporabljate vsak dan

9. 4. 2025, 06:00 | L. PA.
Deli
Ta strup se skriva v številnih izdelkih, ki jih uporabljate vsak dan (foto: Profimedia)
Profimedia

Zveza potrošnikov Slovenije opozarja: skoraj tretjina testiranih izdelkov vsebuje "večne kemikalije" (PFAS), ki škodujejo zdravju in okolju.

Papir za peko, čajne vrečke, zobne nitke, obliži, cvrtniki, kineziološki trakovi ... Kaj imajo skupnega? Mnogi med njimi vsebujejo PFAS – kemikalije, ki se v okolju in našem telesu ne razgradijo.

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je skupaj z mednarodnimi partnerji pod okriljem organizacije ICRT (International Consumer Research and Testing) izvedla obsežen test več kot 200 izdelkov iz vsakdanjega življenja. Rezultati so zaskrbljujoči: v skoraj tretjini so bile odkrite kemikalije iz skupine PFAS, v nekaterih celo tiste, ki so v Evropski uniji že prepovedane.

Kaj so PFAS?

PFAS (per- in polifluoroalkilne snovi) so izjemno obstojne umetne kemikalije, znane tudi kot "večne kemikalije", saj se v okolju ne razgradijo. Kopičijo se v vodi, zemlji, rastlinah, živalih – in v ljudeh. Znanstvene raziskave jih povezujejo s hormonskimi motnjami, oslabljenim imunskim sistemom in povečanim tveganjem za nekatere vrste raka.

Testirani izdelki so prihajali iz devetih evropskih držav, tudi iz Slovenije, kjer so na ZPS preizkusili 25 izdelkov iz štirih kategorij: papir za peko, zobne nitke, obliži in čaji v vrečki. 

PFAS so odkrili v 30 odstotkih vseh testiranih izdelkov – celo v vsakdanjih izdelkih, kot so čajne vrečke, kineziološki trakovi, zapestnice za pametne ure, cvrtniki na vroč zrak, zobne nitke, košarice za mafine, obliži, zaščitne prevleke za vzmetnice, prti in druge kuhinjske tekstilije.

Satelitski posnetki razkrivajo: Severna Koreja gradi nekaj velikega

Ker prisotnost PFAS v teh izdelkih ni nujna za njihovo delovanje, obstajajo varnejše alternative.

Morda vas zanima tudi:

Ključne ugotovitve testa

PFAS so zaznali v 68 izdelkih, kar predstavlja 30 odstotkov celotnega vzorca. Od tega je 20 izdelkov vsebovalo PFAS, ki so v EU že prepovedani, vsi preizkušeni kineziološki trakovi pa so vsebovali zelo visoke koncentracije PFAS.

Petina izdelkov je presegala dovoljene ali kmalu veljavne omejitve EU, zaskrbljujoče stanje pa so ugotovili tudi pri spletnih nakupih: 25 % izdelkov s tržnic, kot so Amazon, Shein in Temu, je preseglo dovoljene mejne vrednosti.

Pri izdelkih pod drobnogledom so bile ugotovitve naslednje: pri papirju za peko nobeden izmed testiranih izdelkov ni vseboval PFAS.
 Tudi pri obližih v nobenem vzorcu niso zaznali PFAS, skupina velja za manj problematično.
 Je pa med poslanimi vzorci iz vseh držav PFAS vsebovala četrtina košaric za mafine in tretjina vrečk za pokovko, ki jo pripravimo v mikrovalovni pečici.

Pri zobnih nitkah so bile v treh od 14 vzorcev koncentracije celotnega organskega fluora zelo visoke. Nekatere nitke vsebujejo fluorpolimere, ki omogočajo gladko drsenje, a hkrati lahko predstavljajo vir izpostavljenosti PFAS.


Pri čajnih vrečkah PFAS niso zaznali v vzorcih, na test poslanih iz Slovenije, a v evropskem povprečju jih vsebuje dobra petina.

Vir PFAS so tudi cvrtniki na vroč zrak. V okviru testa so preizkusili šest cvrtnikov, pri vseh so ugotovili prisotnost celotnega organskega fluora, a specifičnih PFAS nismo odkrili, zato smo vse uvrstili v oranžno skupino.  

Največje razočaranje je skupina kinezioloških trakov. Iz drugih potrošniških organizacij so na test poslali sedem različnih tovrstnih izdelkov in vsi so vsebovali tako velike koncentracije PFAS, da so  jih na ZPS uvrstili v rdečo skupino.

Kako se zaščititi?

PFAS se boste težko povsem izognili, vseeno pa lahko sami sprejmete določene ukrepe. Pri peki uporabljajte peki papir preverjenih znamk ali klasične metode: pomokanje in drobtine. Pokovko pripravite v loncu, ne v mikrovalovnih vrečkah, in preverjajte sestavo zobnih nitk – izogibajte se tistim, ki vsebujejo PTFE.

Ne zanašajte se (samo) na ceno ali blagovno znamko, saj so tudi v dražjih izdelkih odkrili PFAS, ter bodite pozorni pri nakupu na spletnih platformah, saj izdelek morda ne ustreza evropskim standardom.

ZPS poziva tudi k strožji zakonodaji na ravni EU in bolj doslednemu nadzoru trga, saj ugotovitve kažejo, da nekateri proizvajalci ne spoštujejo niti že veljavnih predpisov. Če EU ne bo ukrepala, naj bi do leta 2050 v okolju končalo kar 4,4 milijona ton PFAS. Zato potrošniške organizacije podpirajo uvedbo univerzalne omejitve PFAS in spodbujajo razvoj varnejših, trajnostnih alternativ.

Celoten seznam izdelkov, rezultatov in priporočil najdete v aprilski številki revije ZPStest ali na njihovi spletni strani.

Nedopustna napaka v izolski bolnišnici: mladoletni športnici naj bi operirali napačno koleno