Kdo odloča, kako govorimo? Morda vi (preverite, kako lahko sooblikujete prihodnost)!

24. 4. 2025, 10:02 | Uredništvo
Kdo odloča, kako govorimo? Morda vi (preverite, kako lahko sooblikujete prihodnost)! (foto: Profimedia)
Profimedia

Izpolnite anketo in pomagajte pri sooblikovanju prihodnosti ...

Po osmih letih se Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU znova loteva celovite raziskave o jezikovni politiki v Sloveniji. V ospredju raziskave je spletna anketa Slovenščina danes, ki predstavlja osrednji del novega dolgoročnega raziskovalnega projekta in odpira prostor za razmislek o vlogi jezika v vsakdanjem življenju, v njej pa lahko sodelujete tudi vi.

Zakaj je pomembno sodelovati?

Jezikovna politika ni le stvar institucij in uradnikov – dotika se vseh, ki jezik uporabljamo. Zajema nabor načel, ukrepov in strategij, s katerimi država in drugi akterji usmerjajo rabo jezikov v izobraževanju, medijih, javni upravi in drugod.

Ureja zaščito jezikovnih skupin, spodbuja standardizacijo, skrbi za razvoj jezikovnih orodij in oblikuje temelje jezikovne prihodnosti. Zato je vsako mnenje in vsak glas v tej anketi dragocen.

Morda vas zanima tudi:

Kaj raziskava prinaša?

Gre za nadaljevanje pionirske raziskave iz leta 2017, ki je prvič v celoti zajela jezikovne potrebe širokega spektra uporabnikov – od zaposlenih v vzgoji, znanosti, zdravstvu, kulturi, do slepih in slabovidnih, gluhih, oseb z motnjami v duševnem razvoju, govork in govorcev manjšinskih jezikov, priseljencev ter Slovencev v zamejstvu in po svetu.

Spletna anketa – odprta do 5. maja 2025 – omogoča vpogled v stališča, navade in izzive, povezane z jezikovno rabo danes. Zbrani podatki bodo osnova za pripravo sodobnih jezikovnih smernic, ki bodo odražale resnične potrebe jezikovne skupnosti.

Nosilec raziskave je Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU v sodelovanju s Pedagoškim inštitutom ter Slovenskim raziskovalnim inštitutom (SLORI) iz Trsta. Projekt financirata ARIS (Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS) in Ministrstvo za kulturo RS.

Kako sodelovati?

Anketa je poglobljena, zato za izpolnjevanje potrebujete približno 20 do 30 minut. Je anonimna, dostopna prek spleta, k sodelovanju pa so vabljeni vsi govorke in govorci slovenščine in drugih jezikov, ki živijo v Sloveniji – ne glede na starost, poklic, izobrazbo ali materni jezik. Kot majhna zahvala pa najhitrejše reševalce čaka celo simbolično darilo.

Kultni gostinec se seseda sam vase: v zadnjem mesecu zaprl kar 30 poslovalnic!