Slovenska skupnost v Avstraliji v šoku zaradi nenavadne kraje. Le kaj je tatovom rojilo po glavi?

15. 12. 2024, 12:21 | M.P.
Deli
Slovenska skupnost v Avstraliji v šoku zaradi nenavadne kraje. Le kaj je tatovom rojilo po glavi? (foto: Tina Kosec/Bobo)
Tina Kosec/Bobo

Po dogodku so njeni člani organizirali iskalne akcije ter se za pomoč obrnili na širšo skupnost.

Predsednica Slovenskega društva v Canberri, Natasha Kapusin, je septembra prejela telefonski klic. Glas na drugi strani jo je obvestil, da so sosedje slovenskega kluba na naslovu Irving Street, kjer se nahaja stičišče avstralskih Slovencev, zalotili vlomilce, te dni piše spletni portal The Riotact.

Nepridipravom je sicer uspelo pobegniti, pri kasnejšem pregledu prostorov pa so v klubu ugotovili, da so ti s seboj odnesli celotno zbirko slovenskih narodnih noš oziroma narodnih kostumov, shranjenih na sedežu slovenske skupnosti.

Šok med člani

"Kdo ve, kaj je po glavi rojilo tistemu ali tistim, ki so to naredili," je incident komentirala blagajničarka in podsekretarka slovenske skupnosti, Josephine Breznik. Noše namreč po njenih besedah nimajo denarne vrednosti, zato meni, da je šlo za precej nesmiselno krajo.

Kakorkoli že, pa se za slovensko skupnost v Avstraliji odtujitev noš ne bi mogla zgoditi ob slabšem času. Naslednje leto bo namreč minilo 50 let od prvega Nacionalnega multikulturnega festivala v Canberri, ki je potekal prav v slovenskem klubu. Vse od takrat je ima ta pomembno vlogo pri kulturnem dogajanju, njegovi člani in članice sodelujejo na slavnostni paradi in na dogodkih strežejo kranjske klobase — vse to v tradicionalnih slovenskih nošah.

Fotografija slovenske noše.

Fotografija slovenske noše.

Tina Kosec/Bobo

Poziv na pomoč

„Preverili smo vse trgovine z rabljenimi stvarmi, imamo ljudi, ki pregledujejo spletne trgovine in obvestili smo slovenska društva in slovenske klube po vsej Avstraliji, če bi se tam pojavile noše," je dejala predsednica zveze Natasha Kapusin.

Do naslednjega festivala, ki se bo odvil že februarja naslednje leto, pa jih loči le še nekaj tednov. Kaj zdaj? Da bi do takrat sešili vsaj deset novih slovenskih noš, v klubu organizirajo šiviljske delavnice in prosijo vsakogar, ki bi jim lahko pri tem pomagal.

"Potrebujemo ljudi, ki znajo šivati, likati, izdelovati naglavne kose, rezati tkanine in  organizirati oskrbo,“ je naslovila Josephine. In dodala: "Če ne morete pomagati pri šivanju, lahko prispevate v obliki prigrizkov, napitkov in sladic za naše večerne šiviljske delavnic, pa tudi z donacijami za nakup tkanin in drugih potrebščin za izdelavo slovenskih narodnih noš."

Vsaka noša je zgodba zase

"V Sloveniji je deset različnih regij, vsaka s svojo različico noše, v zbirki smo imeli nošo iz vsake regije, poleg tega tudi noše za ljudski ples in festivalske noše, v katerih smo stregli za šankom," je pojasnila Josephine. Nekatere noše je izdelala šivilja, ki je samo zato prišla iz Slovenije.

Vsaka noša pripoveduje svojo zgodbo, celotna ukradena zbirka pa je ima ključno vlogo pri rednih dogodkih slovenskega kluba.

V središču pozornosti: slovenski kraj, ki se je iz pozabe spet prebil v vrh svetovne prepoznavnosti

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven