V podjetju Spar Slovenija spodbujajo krožno gospodarstvo in odgovorno ravnanje z odpadki.
V okviru svoje trajnostne strategije in prizadevanj veliko pozornosti namenjajo tudi spodbujanju k reciklaži in ponovni uporabi izdelkov ter ozaveščanju o pravilnem odlaganju posebnih odpadkov, kot je na primer odpadno jedilno olje. Prve zbiralnike odpadnega jedilnega olja so v svoje izbrane trgovine postavili že konec minulega leta, letos pa svojo mrežo zbiralnikov uspešno širijo.
V Sloveniji na leto proizvedemo 360 ton jedilnega olja**, Slovenci pa na leto porabimo 7,4 litra olja na člana gospodinjstva (SURS, 2018*). V podjetju se zavedajo, da odpadno jedilno olje ne spada v odtok ali naravo, saj pri tem onesnaži površinske vode in podtalnico. Olje, nabrano na površini vode, onemogoča prehod kisika in s tem življenje vodnega živalstva in rastlinstva. Nalaga se na stenah kanalizacijskih cevi in s tem otežuje prehod drugih odplak. Če ga odvržemo med biološke odpadke, na kompost ali drugam v naravo, onemogočimo naraven razkroj in delovanje mikroorganizmov. Sčasoma se spere do podtalnice, ki je v Sloveniji glavni vir pitne vode. Ko je podtalnica onesnažena, lahko traja več sto let, da se njena kakovost obnovi ali izboljša.** Jedilno olje je zato po uporabi treba odvreči ločeno.
V podjetju SPAR so se odločili, da v svojih trgovinah postavijo lastne zbiralnike za odpadno jedilno olje. S tem svojim kupcem olajšajo zbiranje in odlaganje zbranega jedilnega olja in jih za dejanje vlivanja še nagradijo s kuponom za 15 centov, ki ga lahko unovčijo v njihovi trgovini. Njihovi zbiralniki so čisti, enostavni za uporabo, kupci lahko olje odložijo spotoma, preden se odpravijo v trgovino po nakupe. Trenutno lahko uporabniki take zbiralnike najdejo že v enajstih trgovinah SPAR, svojo mrežo pa želijo letos še razširiti.
Pri svojih širitvah mreže zbiralnikov so veseli vseh pozitivnih odzivov občin, ki jim zbiralnik v lokalni trgovini pomeni tudi eno izmed trajnostnih rešitev za občane, ki imajo na ta način prihranjeno pot in olajšano odlaganje teh vrst odpadkov. "Verjamemo, da se prvi koraki k trajnostnemu delovanju začnejo prav v lokalnem okolju. Zato smo veseli, da lahko tudi s podporo občin razvijamo rešitve, ki ljudem olajšajo okolju prijazne izbire v vsakdanjem življenju. Širitev mreže zbiralnikov za odpadno jedilno olje je konkreten korak k varovanju narave, zmanjševanju onesnaževanja in spodbujanju krožnega gospodarstva – tam, kjer živimo in delamo," so povedali v SPAR Slovenija.
Ena izmed takih zelenih občin je tudi Občina Trzin, ki je postavitev zbiralnika odpadnega jedilnega olja v trgovini SPAR Trzin pozdravila z naslednjo mislijo župana Petra Ložarja: "Občina Trzin si že vrsto let prizadeva za večjo ekološko ozaveščenost. Eden od pomembnih ciljev je bilo tudi zbiranje odpadnega jedilnega olja, ki se na terenu izvaja že dalj časa, in sicer dvakrat letno. Postavitev stalnega zbiralnika je bila dolgoletna želja, a jo je bilo zaradi zahtevnega zagotavljanja nadzora težko uresničiti. Zdaj pa je s postavitvijo stalnega zbiralnika v trgovini Spar ta možnost za občane še bližja, pri tem pa so izpolnjeni vsi pogoji za varno in kontinuirano zbiranje odpadnega olja.”
Tekom leta bo podjetje Spar Slovenija zbiralnike namestilo v še več trgovin SPAR in INTERSPAR po vsej Sloveniji, saj želi omogočiti enostaven dostop do zbiralnikov čim večjemu številu svojih kupcev.
*Vir: SURS; na tej povezavi
**Vir: ZPS; na tej povezavi
Postopek uporabe zbiralnika Spar je enostaven
Postopek odlaganja odpadnega jedilnega olja v nove zbiralnike SPAR je povsem preprost. Uporabnik prinese v trgovino s seboj odpadno jedilno olje, ki ga je zbral doma – vse od olja iz fritez in pečic do olja in maščobe iz različnih živil. Olje nato zlije v Sparov zbiralnik, pri čemer sledi korakom, ki so navedeni na elektronskem zaslonu zbiralnika. Po zaključenem postopku prejme kupon, ki ga lahko koristi v tisti trgovini, kjer je svoje olje oddal. Na ta način lahko vsak uporabnik prispeva k varovanju okolja in je hkrati za svoje trajnostno ravnanje tudi nagrajen. Zbrano odpadno jedilno olje se bo uporabilo za proizvodnjo biodizel goriva.
Kako enostavno je uporabiti Sparov zbiralnik za odpadno jedilno olje, pa je na svoj humorni način prikazal tudi igralec, TV-voditelj in ustvarjalec spletnih vsebin Nik Škrlec. Video si lahko ogledate na tej povezavi.