Svet je na robu jedrske vojne, je danes med letom v Čile opozoril papež Frančišek. V ospredju njegovega potovanja, med katerim bo obiskal še Peru, bodo težave staroselcev. Vse skupaj bi sicer lahko zasenčili spolni škandali v čilski cerkvi.
"Da, zelo sem prestrašen. Smo na robu. Potrebna je zgolj nesreča, da sproži vojno," je povedal med letom, ki bo trajal 15 ur in 40 minut. "Uničiti moramo orožje in strmeti k jedrskemu razoroževanju," je dodal papež.
Novinarjem so na letalu razdelili tudi fotografije otroka, ki je preživel jedrski napad na Nagasaki. "To je sad vojne," je papež povedal o fotografiji, na kateri deček nosi svojega mrtvega brata, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Predstavniki Severne in Južne Koreje so se sicer danes sestali na pogovorih na delovni ravni, minuli teden pa so se srečali že visoki predstavniki obeh držav. Na slednjih so se dogovorili o udeležbi severnokorejske delegacije na olimpijskih igrah. Pogovori navdajajo z upanjem, da se napetosti, ki so se zaostrile zaradi več severnokorejskih jedrskih poskusov in preizkusov balističnih raket, umirjajo. Tudi Frančišek je prejšnji teden poudaril, da mora mednarodna skupnost podpreti "vsak napor za dialog".
Papež naj bi danes prispel v Čile, v Peru, ki ga je v nedeljo prizadel močen potres, pa bo odpotoval v četrtek.
Pred njegovim obiskom so sicer v Čilu zabeležili šest napadov na tamkajšnje cerkve, pri katerih je šlo za požige. V eni od župnij so napadalci pustili letak, na katerem kritizirajo "nadvlado", ki jo želi katoliška cerkev izvajati nad ljudmi.
Med latinskoameriškimi državami je sicer papež najmanj cenjen prav v Čilu, kjer je prejel oceno 5,3 od 10. Po besedah direktorice nevladne organizacije, ki je izvedla anketo, Marte Lagos, so za to krivi spolni škandali, povezani s čilskim duhovnikom Fernandom Karadimo, ki ga je Vatikan po več letih obtožb šele leta 2011 spoznal za krivega zlorab mladoletnih. Do papeža so kritični zaradi imenovanja Juana Barrosa za škofa v čilskem mestu Osorno, čeprav je bil ta deležen obtožb, da je branil Karadimo.
V ospredju tokratnega papeževega potovanja bodo sicer težave tamkajšnjih staroselcev, od Mapučev, ki se na jugu Čila borijo za vrnitev svojega ozemlja, do avtohtonega prebivalstva v perujski Amazoniji, kjer je težava nezakonito rudarjenje.