Državo znotraj države namerava ustanoviti posebno islamsko gibanje.
Albanija namerava znotraj svojih meja po zgledu Vatikana vzpostaviti suvereno državico muslimanskega gibanja bektašev, je v nedeljo napovedal albanski premier Edi Rama. Pri tem je islamsko bratovščino hvalil kot spodbujevalca verske harmonije in dialoga.
Strpna, mistična veja islama
Državica naj bi zrasla sredi Tirane in predstavljala politični dom bektašev, ki v Albaniji glede na popis prebivalstva iz lanskega leta predstavljajo približno deset odstotkov muslimanskega prebivalstva. Skupno v državi muslimani predstavljajo približno 50 odstotkov od 2,4 milijona prebivalcev.
Muslimansko gibanje je bilo v takratnem Osmanskem cesarstvu ustanovljeno v 13. stoletju in velja za strpno, mistično vejo islama, odprto za druge religije in filozofije. Ker uči zmerno različico islama, pogosto odstopa od stroge šeriatske različice.
Nekaj najpomembnejših voditeljev gibanja se je po prepovedi v Turčiji v začetku 20. stoletja preselilo v Albanijo.
Časovnica ustanovitve še ni znana
Kot je na sedežu Združenih narodih v New Yorku, kjer se ta teden pred Generalno skupščino ZN zbirajo svetovni voditelji, dejal Rama, si želijo svetovno središče bektašev v Tirani spremeniti v suvereno državo. Ta naj bi postala "novo središče zmernosti, strpnosti in mirnega sobivanja".
Skupina je že pozdravila napoved. "Suverenost reda bektašev je pomemben korak v krepitvi vrednot vključevanja, verske harmonije in dialoga v vse bolj razdeljenem svetu," so sporočili v izjavi.
Državljanstvo nove državice na skupno okrog desetih hektarjih naj bi bilo sicer omejeno na člane duhovščine in državne uprave. Vlado bi vodila vodja bektašev in poseben svet, ki bi nadziral versko in upravno delovanje države, so še navedli. Njihov edini cilj bi bil duhovno vodenje. Časovnica ustanovitve in način razglasitve zaenkrat še nista znana.
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji