Obseg ledu se je v zadnjih nekaj desetletjih zmanjšal za dva milijona kvadratnih kilometrov.
Do lanskih rekordno nizkih ravni morskega ledu na Antarktiki je v prvi vrsti prišlo zaradi podnebnih sprememb, ugotavlja danes objavljena študija organizacije British Antarctic Survey (BAS).
Analizirali 18 različnih klimatskih modelov
Kot je navedla organizacija, se je največji obseg antarktičnega morja, pokritega z ledom, glede na zime v zadnjih nekaj desetletjih zmanjšal za dva milijona kvadratnih kilometrov oziroma za območje, štirikrat večje od Francije.
"Prav zato nas je zanimalo, kaj lahko povedo klimatski modeli o tem, kako pogosto bi se lahko zgodile tako hitre velike izgube," je objavo študije pospremila vodilna avtorica Rachel Diamond.
Znanstveniki so analizirali 18 različnih klimatskih modelov in ugotovili, da so podnebne spremembe možnost tako obsežnega in hitrega taljenja povečale za štirikrat.
Trend taljenja ledu na Antarktiki je novejši pojav
Ob tem so opozorili, da so vzroki za taljenje ledu kompleksni, od temperature oceana in zraka do vetrov. Ko se sneg in led umakneta oceanu, količino sončne energije, ki se je od njiju odbila v vesolje, absorbira voda, kar pospeši tempo globalnega segrevanja.
Za razliko od Arktike, kjer se morski led zmanjšuje že od uvedbe satelitskih merjenj v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, je trend taljenja na Antarktiki novejši pojav, znanstveniki pa ne pričakujejo povrnitve v prejšnje stanje. Tovrstni trendi lahko ogrozijo kite in pingvine.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"