Uredništvo | 31. 7. 2024, 11:43

Na idilični turistični točki se je zgodila ena največjih katastrof v zgodovini planeta

Profimedia

Posledičo je umrlo skoraj 75 odstotkov vseh živih bitij na Zemlji.

Skupina ameriških arheologov je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja preučevala satelitske posnetke polotoka Jukatan v Mehiki in prišla do zanimivega odkritja. Opazili so skoraj popoln obroč z velikostjo več kot 200 kilometrov in ugotovili, da gre za kraj, kjer se je zgodila apokaliptična katastrofa, ki je za vedno spremenila podobo Zemlje.

Profimedia

Danes namreč vemo, da je to "brazgotina", ki je nastala na območju, kjer je pred 66 milijoni let prišlo do udarca asteroida, zaradi katerega so med drugim izumrli dinozavri.

Nebo je za eno leto prekril oblak pepela

Krater Chicxulub, ki so ga poimenovali po istoimenskem mestu, ima premer, velik več kot 180 kilometrov in velja za območje enega največjih trkov nebesnega telesa s planetom v celotni zgodovini Zemlje. Asteroid, ki je trčil na to območje, je imel premer 12-kilometrov. Eksplodiral je z nepredstavljivo močjo in za seboj pa pustil gromozansko opustošenje.

Profimedia

Zaradi apokaliptične katastrofe, ki jo je povzročil trk, je prišlo do množičnega izumrtja dinozavrov in mnogih drugih živih bitij. Udar je po mnenju znanstvenikov v trenutku naredil krater, ki je bil globok kar 30 metrov. Reakcija tal, ki jo je sprožil, je bila podobna obnašanju jezera, v katerega bi nasuli ogromen kup gramoza, piše Dnevnik.hr.

Zaradi dogodka se je v naslednjih letih svet spremenil do neprepoznavnosti. Nebo je zakril velik oblak pepela, ki je zastrl sonce, zaradi česar je noč trajala celo leto. Temperature na Zemlji so padle pod ledišče in umrlo je skoraj 75 odstotkov vseh živih bitij na Zemlji

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jorge Trejo (@jtrejocantu)

V bližini odprli znanstveni muzej

Osrednja točka kroga, kamor je padel komet, leži približno en kilometer pod mestecem z nekaj tisoč prebivalci Chicxulub Puerto. Kraj pogosto opišejo navdušenci nad dinozavri, ki želijo začutiti duh davne preteklosti. Turisti bodo na kraju, kjer je prišlo do trčenja, našli tudi nekatere znamenitosti, ki spominjajo na ta dogodek.

Med drugim so konec lanskega leta v bližini odprli znanstveni muzej Chicxulub Crater Science Museum, kjer lahko obiskovalci izvedo več o katastrofičnih dogodkih, ki so tako korenito spremenili podobo našega planeta.

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice