1. 8. 2024, 19:01 | Vir: STA

Kaj za trenutne razmere pomeni ena največjih izmenjav zapornikov po koncu hladne vojne?

Profimedia

Ameriški predsednik Joe Biden je izmenjavo zapornikov med Zahodom in Rusijo, del katere sta bila tudi ameriški novinar Evan Gershkovic in nekdanji ameriški marinec Paul Whelan, označil kot "podvig diplomacije", ki je končal njuno agonijo.

"Dogovor, ki je zagotovil njuno svobodo, je bil dosežek diplomacije," je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal Biden in potrdil, da so med 16 osebami, ki jih je Rusija izpustila, tudi trije ameriški državljani in oseba s stalnim bivališčem v ZDA.

"Pogajali smo se o izpustitvi 16 ljudi iz Rusije, vključno s petimi Nemci in sedmimi ruskimi državljani, ki so bili politični zaporniki v svoji državi," je dejal."Nekatere od teh žensk in moških so bili več let neupravičeno pridržani. Vsi so preživeli nepredstavljivo trpljenje in negotovost. Danes je njihove agonije konec," je dodal.

V okviru ene največjih izmenjav zapornikov po koncu hladne vojne je bilo v Ankari danes izmenjanih 26 zapornikov, je pred tem sporočila Turčija. V izmenjavi je sodelovala tudi Slovenija, ki je izročila dva ruska vohuna.

Deset Rusov, vključno z dvema mladoletnikoma, je bilo predanih v zameno za 16 zapornikov iz Zahoda, ki jih je pridržala Rusija, je v izjavi zapisalo turško predsedstvo in pozdravilo zgodovinsko operacijo izmenjave zapornikov, ki jo je organizirala turška obveščevalna služba MIT.

V Ankaro so zaporniki prileteli iz ZDA, Nemčije, Poljske, Slovenije, Norveške, Belorusije in Rusije. Trinajst oseb, ki jih je osvobodila Rusija, je že odšlo v Nemčijo, trije pa v ZDA, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice