27. 6. 2024, 15:55 | Vir: STA
Boeing se po hudih incidentih še ni izkopal iz težav. Kaj se dogaja z njihovimi letali?
Ameriški proizvajalec letal je od 5. januarja pod drobnogledom ameriške Zvezna uprave za letalstvo.
Potem ko je moral ameriški proizvajalec letal Boeing zaradi vrste incidentov v zadnjih mesecih okrniti proizvodnjo letal 737 max, v podjetju trenutno izvajajo dejavnosti za povečanje nadzora kakovosti in varnosti letal. Zatrjujejo, da so na tem področju že dosegli določen napredek, celotni učinki pa bodo vidni v nekaj letih.
Znižanje proizvodnje
"Proizvodnja na tekočih linijah se je upočasnila, saj se v Boeingu osredotočamo na nadzor kakovosti. Naš poudarek ni na dobičku ampak na varnosti," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP novinarjem povedala vodja Boeingovega proizvodnega obrata na območju Seattla Katie Ringgold.
Potem ko je ameriška zvezna uprava za letalstvo (FAA) po vrsti incidentov v zadnjih mesecih omejila mesečno proizvodnjo modelov letal 737 max na 38 na mesec, so pri Boeingu zaradi nadgradnje varnostnih operacij proizvodnjo znižali pod to raven.
Podatka o tem, koliko modelov 737 max trenutno izdelajo na mesec, v podjetju ne razkrivajo. "Številka se bo postopno povečevala in vrnila na 38 letal na mesec v prihodnjih nekaj mesecih," je napovedala Katie Ringgold.
Pravijo, da je za učinke potreben čas
Z rezultati na področju izvajanja načrta izboljšanja varnosti letal 737 max in izpolnjevanja novih meril je moralo podjetje konec maja seznaniti tudi ameriško zvezno upravo za letalstvo. Kot so povedali, so jih seznanili z dosegom določenega napredka, a v isti sapi opozorili, da bodo celotni učinki vidni v nekaj letih.
Poostren nadzor s strani FAA nad proizvodnjo letal 737 max je posledica januarskega incidenta z letalom 737 max 9 prevoznika Alaska Airlines, ki je moralo zasilno pristati, potem ko je z njega med letom odpadel panel z vrati.
Pred tem incidentom je Boeing načrtoval povečanje proizvodnje modelov 737 max na 50 letal na mesec kot del strategije podjetja, da bi v letih 2025 in 2026 znova dosegli spodbudne finančne rezultate. Boeing je namreč prvo letošnje četrtletje končal s 343 milijonov dolarjev globoko izgubo, medtem ko je ta pred enim letom znašala 414 milijonov dolarjev. Prihodki družbe so bili v prvih treh mesecih letos za 7,5 odstotka nižji kot v enakem obdobju lani in so znašali 16,6 milijarde dolarjev.
Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah