E. Č. | 18. 11. 2024, 09:00
Naprava, ki je prava bomba v stanovanju: če zaslišite ta dva zvoka, takoj pokličite mojstra (ne čakajte!)
Pozor, tudi v vašem domu se lahko skriva nevarnost, ki v trenutku povzroči pravo tragedijo!
Nesreče zaradi okvare bojlerjev dandanes vsaj pri nas niso več tako pogoste, kot so bile včasih, vendar lahko povzročijo ogromno škodo in hkrati resno ogrozijo življenja stanovalcev. V Beogradu v Srbiji je od začetka grelne sezone letos prišlo do več kot 540 požarov, v katerih je umrlo sedem ljudi, 19 pa jih je bilo poškodovanih.
Najpogostejši vzroki za požare so umazani in zapacani dimniki, nepravilna uporaba peči na drva in premog ter prižgani grelci brez nadzora. Tudi neustrezni bojlerji so lahko vzrok za požare, ob tem opozarjajo strokovnjaki.
Eden od nedavnih primerov, ki nas opozarja na to, kako nevarni so, se je zgodil v Novem Sadu, kjer je bojler celo eksplodiral! Igor Trifunović, profesor na ETŠ Stari grad, pojasnjuje, da bojler običajno vsebuje tri zaščitne mehanizme: regulacijski termostat za nastavitev temperature, zaščitni termostat, ki se aktivira v primeru okvare prvega, in varnostni ventil, ki deluje kot zadnja linija zaščite.
Vendar vse našteto ni dovolj, če bojler ni redno vzdrževan. Najpogostejši razlog, da lastniki pokličejo strokovnjake, je, ko bojler ne deluje, ali ko iz njega prihajajo čudni zvoki, kot sta škripanje ali prasketanje. To so lahko prvi znaki okvare, ki zahtevajo hitro ukrepanje, opozarjajo poznavalci tematike.
Mladen Aluloski, izkušen mojster, svetuje, naj lastniki redno spremljajo delovanje termostata, preverijo temperaturo vode in opazujejo lučke na napravi. "Pomembno je, da ste v stanovanju, ko je bojler vklopljen, saj večina ljudi pusti bojler delovati, ko niso prisotni," je poudaril Mladen Aluloski.
V Čačku se je letos zgodil nenavaden incident, ko je več bojlerjev v enem blokovskem naselju eksplodiralo hkrati zaradi požara v električnih števcih. Trifunović opozarja, da napačno nastavljena povezava med bojlerjem in vodovodnim sistemom lahko povzroči puščanje tople vode v hladno vodo, kar je dober recept za nesrečo
Pomembno je tudi, da bojler izključite med tuširanjem. Električarji opozarjajo, da je vključeni bojler med umivanjem pogosto vzrok za nesreče. "Ko se voda ohladi, lahko grelec poskrbi za električni udar," opozarja Aluloski.
Za varnost je ključnega pomena, da bojler redno preverjamo in enkrat letno očistimo grelec, na katerem se nabira vodni kamen. Strokovnjaki svetujejo, da to nalogo prepustite izkušenim mojstrom, ki bodo brez tveganja odstranili, očistili in ponovno namestili grelec. Ne pozabite na redno vzdrževanje svojega bojlerja – to je ključ do varnosti v vašem domu.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču