5. 11. 2024, 13:52 | Vir: STA
Nova zakonodaja za zaščito mladih: "Otroci današnje generacije ne bodo kadilci"
Velika Britanija dviguje starost za nakup tobačnih izdelkov.
Britanski parlament bo danes razpravljal o predlogu zakona, katerega eden od ciljev je zviševati starost, pri kateri je mogoče zakonito kupiti tobačne izdelke, in tako ustvariti prvo nekadilsko generacijo. Skladno s predlogom tobačnih izdelkov zakonito ne bodo mogli kupiti vsi, ki so rojeni po 1. januarju 2009.
Po besedah ministra za zdravje Wesa Streetinga gre za prelomno zakonodajo na področju javnega zdravja, s katero nameravajo ustvariti prvo nekadilsko generacijo, poročata francoska tiskovna agencija AFP in britanski BBC.
Postopno želijo uvest zviševanje starosti za nakup tobačnih izdelkov in znižati privlačnost uparjalnih izdelkov
"To pomeni, da otroci, ki danes odraščajo v naši državi, ne bodo mogli nikoli zakonito kupiti cigaret," je dejal in dodal, da je eden od ciljev zakona ljudi zaščititi tudi pred pasivnim kajenjem.
Skladno s predlogom zakona bodo britanske oblasti postopoma zviševale starost, pri kateri je moč zakonito kupiti tobačne izdelke, in tako preprečile kajenje vsem, ki so rojeni po 1. januarju 2009. Predlog vsebuje tudi omejitve pri oglaševanju uparjalnikov, omejitve pri njihovih okusih in druge ukrepe, s katerimi želijo oblasti zmanjšati privlačnost teh izdelkov, zlasti med mladimi. Zakonodaja vsebuje tudi predloge za uvedbo prepovedi kajenje ponekod na prostem, denimo na otroških igriščih in pred bolnišnicami.
Prepoved ne bo veljala za terase in vrtove gostinskih obratov
Streeting je bo tem zagotovil, da ta prepoved ne bo veljala za terase in vrtove gostinskih obratov, rekoč da je bil gostinski sektor v zadnjih letih že dovolj na udaru. Podobna protikadilska zakonodaja je bila do nedavnega precej aktualna na Novi Zelandiji, kjer se je zanjo zavzemala vlada premierke Jacinde Ardern in njenega naslednika Chrisa Hipkinsa. A prelomne načrte v tej smeri je letos odpravila trenutna konservativna vlada Christopherja Luxona.
Na Otoku pa je podoben zakon pripravila že prejšnja, konservativna vlada Rishija Sunaka, a je njegova dokončna potrditev v obeh domovih parlamenta v Londonu padla v vodo, potem ko je Sunak razpisal splošne volitve, na katerih so torijci pogoreli.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču