8. 10. 2022, 11:59 | Vir: STA

Dobitnikom Nobelove nagrade za mir Rusi zaplenili prostore in jih razglasili za državno last

Profimedia/fotomontaža

Medtem, ko jim preostali svet čestita, vidijo ruske oblasti organizacijo, ki je prejela eno najprestižnejših nagrad, kot nekoga, ki blati preteklost države.

Sodišče v Moskvi je v petek odredilo zaplembo prostorov organizacije za človekove pravice Memorial v ruskem glavnem mestu. Odločitev je sprejelo nekaj ur potem, ko je bila ta organizacija razglašena za enega od dobitnikov letošnje Nobelove nagrade za mir. Tversko okrožno sodišče je sklenilo, da prostori, kjer je sedež Memoriala v Moskvi, "postanejo državna last".

V Memorialu so napovedali, da bodo kljub izgubi sedeža v Moskvi nadaljevali z zavzemanjem za človekove pravice in veseljem ob pridobitvi Nobelove nagrade. "Ideja in misija Memoriala so ljudje, zgodovina, pomoč žrtvam represije, boj proti državnemu nasilju," so zapisali v sporočilu. Poudarili so, da nadaljujejo z delom tako v Rusiji kot v Ukrajini in drugih državah.

Memorial je najbolj znana ruska organizacija za človekove pravice, a so ruske oblasti decembra lani odredile njeno zaprtje. Nobelovo nagrado za mir bo organizacija 10. decembra prejela skupaj z aktivistom iz Belorusije Alesom Bjaljackim in Centrom za državljanske svoboščine iz Ukrajine.

Profimedia

Ustvarjali naj bi lažno podobo Sovjetske zveze

"Prav v trenutku, ko nam ves svet čestita za Nobelovo nagrado, na Tverskem sodišču poteka obravnava o zaplembi prostorov Memoriala," so v odzivu na nagrado v petek opozorili v Memorialu. "Ta nagrada daje moralno moč vsem ruskim borcem za človekove pravice v teh depresivnih časih," je novinarjem povedal predsednik Memoriala Ian Ratčinski.

Ruske oblasti opisujejo Memorial kot organizacijo, ki blati preteklost države. Predstavnik državnega tožilstva je na sodišču pripisal Memorialu "rehabilitacijo nacističnih zločincev, diskreditacijo oblasti ter ustvarjanje lažne podobe Sovjetske zveze".

Memorial od ustanovitve leta 1989 dokumentira zločine stalinističnega režima in ima že zajeten arhiv. Po prepovedi njegovega delovanja so se pojavili pomisleki glede usode in varnosti teh podatkov.

Nagrajencem čestala tudi Fajonova

Medtem, ko jih Rusi preganjajo, pa z Zahoda letošnjim nobelovim nagrajencem za mir dežujejo čestitke. Na Twitterju jim je čestitala tudi Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon. "V temačnih časih za demokracijo, gre nagrada v roke tistih, ki se neutrudno borijo za človekove pravice," je zapisala in hkrati poudarila, da je civilna družba temelj demokracije in branik miru.

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem