28. 6. 2024, 18:50 | Vir: STA
Po odmevnem primeru zlorab nekdanjega slovenskega jezuita, pozivajo k odstranitvi mozaikov: "Med izdelavo je nuno ... "
V pismih več škofov po svetu je pet domnevnih žrtev zlorab Marka Rupnika pozvalo, naj iz cerkva odstranijo njegove mozaike.
Pet domnevnih žrtev zlorab nekdanjega slovenskega jezuita in umetnika Marka Rupnika je v pismih več škofov po vsem svetu pozvalo, naj iz svojih cerkva odstranijo njegove mozaike, ker da niso primerni in vedno znova travmatizirajo žrtve. Kardinal Sean O'Malley pa je v ločnem pismu rimsko kurijo pozval, naj preneha razstavljati Rupnikova dela.
Tudi ameriški kardinal O'Malley, vodja papeške komisije za zaščito mladoletnikov, je menil, da z nadaljnjo uporabo njegovih del ignorirajo bolečino žrtev, pa tudi, da bi lahko pomenila obrambo Rupnika, poroča ameriška tiskovna agencija AP.
V sredinem pismu rimski kuriji je v imenu komisije posvaril pred prikazovanjem umetnosti "na način, ki bi lahko pomenil bodisi oprostitev ali subtilno obrambo" domnevnih zlorab ali pokazal brezbrižnost do tega, kar so žrtve zlorab trpele, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Pisma so poslali, potem ko je vodja vatikanskega oddelka za komunikacije Paolo Ruffini minuli teden v Atlanti branil fotografijo Rupnikovega mozaika na spletni strani Vatican News, češ da mozaiki ne škodijo žrtvam in da v zgodovini civilizacije "odstranjevanje, brisanje ali uničenje umetnosti nikoli ni bila dobra izbira".
V pismu, ki ga je v imenu petih domnevnih žrtev podpisala njihova odvetnica Laura Sgro, so redovnice zahtevale, da ne glede na umetniško vrednost njegovih mozaikov ne uporabljajo v cerkvenih prostorih. Poudarile so, da je razstavljanje Rupnikovih mozaikov v bogoslužnih prostorih neprimerno in da ponovno travmatizira žrtve, ki se morajo vsak dan spopadati s psihološkimi posledicami, ki jim jih je povzročila zloraba.
"Poleg tega se je izkazalo, da je med izdelavo nekaterih mozaikov vsaj eno nuno spolno nadlegoval celo na odru, medtem ko je sodelovala pri nameščanju mozaika. Druge nune pa so pripovedovale, da jih je zlorabil med poziranjem za dela, ki so prav tako razstavljena na svetih krajih," med drugim piše v pismih, ki so jih poslale škofom od Brazilije do Libanona, kjer stojijo kapele, cerkve in bazilike z nekaterimi od Rupnikovih 230 mozaikov. Po poročanju AFP so njegovi mozaiki tudi v romarskih središčih, kot sta Lurd in Fatima, pa tudi v Vatikanu.
Ne pričakujejo, da se mozaiki uničijo, ampak le umaknejo
Izpostavile so še, da ne pričakujejo uničenja mozaikov, temveč da jih v znak spoštovanja do žrtev in samih svetih prostorov umaknejo. To po navedbah AP sicer ne bi bilo enostavno, saj nekateri prekrivajo celotne fasade ali notranjost bazilik. V Lurdu medtem že preučujejo možnost umika mozaikov. Odločitev naj bi sprejeli kmalu.
Tri žrtve so iz Italije, Francije in Slovenije, za dve pa ni znano, od kod sta, navaja AFP.
Skupina redovnic iz skupnosti Loyola je Rupnika leta 2021 obtožila, da jih je v 90. letih prejšnjega stoletja spolno in psihično zlorabil, vendar je dikasterij za nauk vere v Vatikanu po preiskavi odločil, da so obtožbe zastarale. Rupnika so junija lani izključili iz jezuitskega reda. Papež Frančišek je oktobra dikasterij za nauk vere zaprosil, naj pregleda njegov primer in se odločil, da odpravi zastaralni rok ter s tem omogoči sojenje. Po poročanju AP tako v Vatikanu proti Rupniku poteka kanonsko sojenje.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem