Po razrešitvi z vodstvenega položaja v skupini United, ki jo je pred 25 leti tudi ustanovil, se je prvič v izjavi za javnost oglasil Dragan Šolak.
Dragan Šolak, nekdanji prvi mož in ustanovitelj skupine United, se je po nenadni razrešitvi z vodstvene funkcije oglasil z ostrimi obtožbami na račun trenutnega upravljanja podjetja. Kot je razkril v svoji prvi javni izjavi po sporu, je že aprila vložil tožbo proti večinskemu lastniku holdinga, zdaj pa zahteva tudi uradno sodno preiskavo zaradi, kot pravi, "globoke krize upravljanja", ki naj bi ogrožala temelje podjetja.
Preiskavo je sprožil prek pritožbenega sodišča v Amsterdamu, saj ima podjetje sedež na Nizozemskem. V zahtevku, ki ga je naslovil na gospodarsko zbornico tega sodišča, Dragan Šolak opozarja na zaskrbljujoče razmere znotraj podjetja, ki ga je pred 25 leti postavil na noge in zgradil v enega vodilnih medijskih in telekomunikacijskih igralcev v regiji.
Ozadje vsega sega v pravni spor, ki sta ga v Londonu sprožila Dragan Šolak in nekdanja izvršna direktorica skupine Victoriya Boklag. Kot zatrjujeta, naj bi jima podjetje neupravičeno odreklo izplačilo pogodbenih bonusov, čeprav naj bi bila izpolnjena vsa formalna merila. Le nekaj dni po vložitvi tožbe sta bila oba – domnevno kot posledica tega pravnega koraka – razrešena svojih funkcij, kar Dragan Šolak razume kot povračilni ukrep in neposredno zlorabo moči.
"Odločitev BC Partners, zasebnega kapitalskega sklada s sedežem v Londonu in večinskega lastnika skupine United, da enostransko in brez odpovednega roka odstrani gospoda Šolaka in gospo Boklag, je kršitev načela korporativnega upravljanja po nizozemski zakonodaji ter ima takojšnje in dolgoročne negativne posledice za sposobnost preživetja in upravljanja skupine in njene deležnike," so sporočili iz pisarne Dragana Šolaka.
Kot so dodali, sta bila Dragan Šolak in Viktoryja Boklag, ki sta pomembna manjšinska delničarja, razrešena 16. junija letos, in sicer po tem, ko sta 25 let gradila skupino United, ki je nastala iz majhnega kabelskega podjetja v Srbiji in jo pretvorila "v največjega medijskega in telekomunikacijskega operaterja v jugovzhodni Evropi z letnimi prihodki v višini tri milijarde evrov".
Tožbo zaradi bonusa je Dragan Šolak vložil aprila na višjem sodišču v Londonu proti matični družbi United Group, Summer Parent, in sicer po tem, ko večinski lastnik skupine, BC Partners, ni hotel izplačati 200 milijonov evrov uspešnostnih plačil, za katere je Dragan Šolak prepričan, da so mu skupaj z drugimi člani vodstva po pogodbi pripadali po prodaji telekomunikacijskih podružnic v Srbiji v vrednosti 1,5 milijarde evrov.
"Hkrati je družba BC Partners ta mesec zavrnila tudi ponudbo za odkup s strani vodstva, ki bi jim prinesla 2,6-kratni bruto donos in 2,5-kratni neto donos na vložena sredstva, kar bi skupaj z morebitnim dodatnim izplačilom (t. i. earn-out) lahko potrojilo njihovo naložbo v skupino Group," so še sporočili Šolakovi predstavniki.
"Ponujena vrednost za odkup bo služila tudi kot merilo, na podlagi katerega bodo manjšinski delničarji ocenjevali prihodnjo uspešnost in učinkovitost novega vodstva," še sporočajo Šolakovi predstavniki in dodajajo, da pa s sproženo zahtevo v Amsterdamu izražajo še resne pomisleke o tem, ali je skupina zdaj ustrezno upravljana.
United Group in Summer Parent prav tako neutemeljeno odlašata z že dogovorjeno delitvijo dividende, še pravijo Šolakovi predstavniki, "ki bi morala biti izvedena kmalu po zaključku prodaje srbske telekomunikacijske dejavnosti 2. aprila 2025. Od tega datuma je na računih United Group neizkoriščenih več kot 1,1 milijarde evrov gotovine." Obenem pa zahteva za imenovanje preiskovalca, naslovljena na pristojno zbornico amsterdamskega sodišča (Enterprise Chamber), vsebuje tudi "zahtevo za nujne začasne ukrepe. Če bo sprejeta, bi to lahko zamrznilo trenutno stanje v zvezi z zamenjavo vodstva v skupini".