Vid Legradić | 17. 1. 2023, 10:34

Enkratni astronomski dogodek: kako FOTOGRAFIRATI zeleni komet, ko bo ta letel mimo Zemlje?

profimedia

Pozor! Obeta se enkratni astronomski dogodek. Po več kot 50.000 letih bo mimo Zemlje potoval komet z nenavadnim imenom C/2022 E3 (ZTF). 

Mimolet ne bi bil nič posebnega, če opazovanja ne bi zaznavala naraščajoče zelene svetlobe, ki jo oddaja komet. Skoraj zagotovo bo med koncem januarja in 2. februarjem na severnem delu nočnega neba viden s prostim očesom. Komet so nazadnje med Ledeno dobo opazovali neandertalci, mimo Zemlje pa po nekaterih izračunih ne bo letel nikoli več. 

Nenavadna zelena repatica je bila odkrita šele pred kratkim, bolj natančno 2. marca 2022.

Tako pozno odkritje je povezano s široko parabolično orbito kometa, po kateri je potoval skozi zunanji del sončnega sistema. Odkrila sta ga astronoma Frank Masci in Bryce Bolin iz observatorija Palomar v Kaliforniji.

V času odkritja je komet letel blizu Jupitra, približno 400 milijonov milj (643 milijonov km) od sonca. 12. januarja je bil najbližje soncu, zdaj med oddaljevanjem pa bo letel mimo Zemlje. 

Kako komet fotografirati?

Če ga boste poskusili fotografirati z mobilnim telefonom: 

  • Izklopite vse aplikacije S tem boste izboljšali delovanje telefona. 
  • Izklopite varčevalnik baterije
  • Uporabite stojalo in funkcijo s časovnim zamikom fotografiranja. Zaradi noči mora biti telefon med fotografiranjem popolnoma pri miru, da se fotografija ne bo zamazala. 

Nato sledite tem korakom: 

  • V nastavitvah aplikacije mobilnega fotoaparata izberite funkcijo PRO.
  • Nato se osredotočite na podlistke. Prvi v vrsti je podlistek ISO. Nastaviti ga je potrebno na vrednost 800.
  • F-stop nastavite na 10. Podlistek ima običajno oznako F1,5.
  • Ostrenje nastavite na ročno (izberite funkcijo MF)
  • Podaljšajte čas osvetlitve. Začnete lahko z (za telefon) maksimalno 15-sekundno hitrostjo zaklopa in jo v posnetkih, ki si bodo sledili, krajšate. 
  • Fotografiranje s fotoaparati in profesionalnimi kamerami sledi popolnoma enakim pravilom z nekaj izjemami, na primer, da je kamero dobro sprožiti preko daljinskega upravljalnika in da je razpon zgoraj opisanih parametrov večji. 
profimedia

Nekaj zanimivosti

Zeleni komet C/2022 E3 (ZTF), ki nas bo obiskal, prihaja k nam iz Oortovega oblaka.

To je zunanja regija našega osončja, ki jo najdemo na 50.000 - 150.00 daljši razdalji kot je Zemlja oddaljena od Sonca. Predvideva se, da naj bi oblak vseboval med tri in šest milijard kometov. Nekateri potujejo okrog sonca na milijone let, spet drugi mirujejo in čakajo na gravitacijski poteg, ki bi jim omogočil pot. Komet dobi svoj rep šele, ko pripotuje v bližino sonca, ko ga le-ta ogreje. Natančen pogled na komete razkrije, da imajo dva repa (ki sta običajno tako skupaj, da sta videti kot eden). Ionski rep kometa je posledica sončnih vetrov, ki odpihujejo delce plina neposredno stran od sonca. Prašni rep kometa pa je sled prahu in kamnitega materiala. Ker v vesolju ni zraka in posledično upora, se lahko komet premika z repom naprej. Zelena barva našega kometa izhaja iz prisotnosti dvoatomskega ogljika, ki je del sestave kometovega jedra in ob prisotnosti sončevega sevanja zažari zeleno, sled pa za kometom vztraja dvoje zemeljskih dni. 

Kot naročeno bodo noči konec januarja in v začetku februarja zaradi mlaja zelo temne. Zato ni razloga da se ne bi dogovorili za unikatno nočno druženje v naravi z družino, partnerjem, prijatelji. Ne pozabite na fotografsko stojalo, topel čaj, morda steklenica vina. Predstava bo brezplačna. 

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc