7. 11. 2023, 16:57 | Vir: STA
Novi evropski teleskop posnel prve osupljive fotografije vesolja: tu so še nikoli videne galaksije in celo dokazi o obstoju temne snovi
S pomočjo najnovejšega vesoljskega 'očesa' bodo lahko znanstveniki med drugim raziskovali temno snov in temno energijo v vesolju.
Prve slike vesolja, ki jih je posnel evropski teleskop Evklid, so bile danes objavljene, je sporočila Evropska vesoljska agencija (ESA). Slike med drugim prikazujejo nebulo oziroma meglico še nikoli prej videne galaksije, podobno konjski glavi, in celo posredne dokaze o obstoju temne snovi.
Euclid's first images are here ✨
— ESA (@esa) November 7, 2023
These five images illustrate Euclid's full potential; never before has a telescope been able to create such razor-sharp images across such a large patch of the sky, and looking so far into the distant Universe.
👉 https://t.co/9w2UfPREQc pic.twitter.com/Sug4drvgqs
Vzpostavili bodo zemljevid vesolja
Evklid je prve slike z od Zemlje več kot milijon kilometrov oddaljene točke posnel konec julija, mesec dni po izstrelitvi. Strokovnjaki ESA se nadejajo, da bodo z njegovo pomočjo lahko raziskovali temno snov in temno energijo v vesolju. To naj bi dosegli s kartiranjem tretjine neba oziroma dveh milijard galaksij in vzpostavitvijo zemljevida vesolja.
Vodja ESA Josef Aschbacher je ob objavi prvih fotografij, ki jih je posnel Evklid, dejal, da so te veličastne in da vzbujajo strahospoštovanje. Po njegovih besedah ljudi opominjajo, zakaj se je pomembno odpraviti v vesolje in izvedeti več o njegovih skrivnostih.
Širše vidno polje od drugih teleskopov
Evklid je med drugim posnel del znamenitega ozvezdja Orion ter več spiralnih in t. i. nepravilnih galaksij. Po mnenju Reneja Laureijsa, ki sodeluje pri projektu, je najbolj vznemirljiva slika skupka galaksij Perzej, med katerimi nekaterih ESA ni še nikoli videla, saj so od Zemlje oddaljene tudi po deset milijard svetlobnih let.
Teleskop Evklid, poimenovan po starogrškemu očetu geometrije, se od drugih teleskopov razlikuje po tem, da lahko zajeme zelo široko vidno polje. V primerjavi z njim slavni teleskop James Webb vesolje gleda skozi iglo, je pojasnil Jean-Charles Cuillandre, ki prav tako sodeluje pri projektu.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice