Floridi ni uspelo spremeniti zakona o splavu, druge zvezne države menijo drugače

6. 11. 2024, 11:32 | Vir: STA
Deli
Floridi ni uspelo spremeniti zakona o splavu, druge zvezne države menijo drugače (foto: Profimedia)
Profimedia

Volivci na Floridi so zavrnili predlog za podaljšanje roka za splav, medtem ko so druge zvezne države, kot so New York, Maryland in Arizona, podprle širitev pravice do umetne prekinitve nosečnosti.

Na Floridi so volivci v torek na referendumu zavrnili krepitev pravice do umetne prekinitve nosečnosti v tej ameriški zvezni državi. V veljavi tako ostaja restriktiven zakon, ki prepoveduje splav po šestih tednih nosečnosti. Krepitev pravice so medtem podprli v več drugih državah, med njimi v New Yorku, Marylandu in Arizoni.

Trenutna zakonodaja splav prepoveduje

Predlog zakona, o katerem so vzporedno s predsedniškimi volitvami odločali Floridčani, bi rok za umetno prekinitev nosečnosti bistveno podaljšal. Trenutna zakonodaja prepoveduje splav po šestem tednu nosečnosti, kar je po mnenju predlagateljev referenduma prekratek rok. Po njihovem predlogu bi ta rok zamaknili do trenutka, ko je plod sposoben preživetja izven maternice, kar se ponavadi zgodi okoli 24. tedna.

Kot navajajo ameriški mediji, predlog ni prejel potrebne 60-odstotne podpore, kar predstavlja zmago za tamkajšnje republikance pod vodstvom guvernerja Rona DeSantisa.

Na predsedniških volitvah so Floridčani sicer podprli republikanskega kandidata Donalda Trumpa.

Florida je ena izmed desetih ameriških zveznih držav, kjer so volivci v torek odločali o vprašanjih, povezanih s splavom. Ta je v ZDA po odmevni odločitvi vrhovnega sodišča o odpravi ustavno zagotovljene pravice do umetne prekinitve nosečnosti leta 2022 postal zelo pomembna politična tema.

Vaš tihi junak proti oljnim madežem: skoraj gotovo ga imate v kuhinji

V Marylandu so volivci podprli ukrepe, ki določajo pravico do reproduktivne svobode, vključno z možnostjo sprejemanja in uresničevanja odločitve za preprečevanje, nadaljevanje ali končanje nosečnosti. Glasove sicer še štejejo, vendar se po poročanju ameriške televizije NBC pričakuje, da bo predlog zlahka sprejet.

V New Yorku pa so podprli ukrep, ki določa, da ljudem ni mogoče odrekati pravic na podlagi etnične pripadnosti, narodnosti, starosti in invalidnosti ali spola, vključno s spolno usmerjenostjo, spolno identiteto, spolnim izrazom, nosečnostjo, posledicami nosečnosti ter reproduktivnim zdravjem, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Podobno so v Arizoni, kjer so volivci pretežno podporniki republikancev, podprli temeljno pravico do umetne prekinitve nosečnosti. Po novem bo možno nosečnost prekiniti, dokler plod ne more preživeti zunaj maternice, kar je okoli 22. do 24. tedna. Na krepitev pravice do splava začasni rezultati zaenkrat kažejo še v večini ostalih držav, kjer so potekala glasovanja, med drugim v Koloradu in Missouriju. V Južni Dakoti pa bo splav predvidoma ostal nezakonit.

Pretresljiva zgodba upokojenke, ki je ostala brez vsega: "Ne želim biti tukaj, počutim se brezupno"

Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić