Zaradi vse več nereguliranih kriptovalut in njihove priljubljenosti se številne centralne banke po svetu odločajo za uvedbo lastnih digitalnih valut.
Francoska centralna banka je pred kratkim sporočila, da bo prešla v drugo fazo poskusa z digitalnim evrom, pri čemer si želi, da bi kriptovaluta luč sveta ugledala prihodnje leto. Banka je prvo fazo poskusa prestala lani.
"Radi bi dobili izvedljiv prototip ter ga v drugi polovici leta in prihodnje leto testirali v praksi z več zasebnimi deležniki in centralnimi bankami," je na novinarski konferenci dejal guverner Banque de France Francois Villeroy de Galhau.
Digitalne valute centralnih bank si s kriptovalutami, kot je bitcoin, delijo nekaj karakteristik, vseeno pa se od njih v nekaterih delih tudi razlikujejo.
Tako digitalna valuta centralne banke pomeni digitalno obliko uradne valute, njena vrednost pa se proti tej valuti ne spreminja. Večina kriptovalut je decentraliziranih in ponuja anonimnost transakcij, medtem ko je digitalna valuta banke centralizirana in regulirana, prav tako so znane stranke v transakciji.
Uporaba digitalne valute centralne banke je prav tako lahko omejena zgolj na poravnave med bankami, ali pa je namenjena širši javnosti.
Je vrednost evra že dosegla dolar?
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem