V Gazo prihaja pomoč drugi dan prekinitve ognja.
V od vojne uničeno Gazo tudi danes prihaja pomoč po prekinitvi ognja, ki velja drugi dan. V palestinsko enklavo je po navedbah egiptovskega Rdečega polmeseca danes vstopilo več kot 200 tovornjakov s pomočjo. Združeni narodi pri tem opozarjajo na ogromne potrebe prebivalstva v Gazi, spričo uničenja tudi na velike zdravstvene potrebe in izzive.
Drugi dan prekinitve ognja med Izraelom in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas je prek prehoda Kerem Šalom, ki je pod izraelskim nadzorom, v Gazo vstopilo kakih 220 tovornjakov s humanitarno pomočjo, ob tega deset tovornjakov z gorivom, je povedal predstavnik egiptovskega Rdečega polmeseca.
Po navedbah Rdečega polmeseca je blizu mejnega prehoda Rafa ob meji z Egiptom več kot 3000 tovornjakov pripravljenih za prevoz pomoči v Gazo, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Prekinitev ognja v vojni med Izraelom in Hamasom, ki je začela veljati v nedeljo, je omogočila dotok humanitarne pomoči na območje Gaze, kjer so potrebe ogromne, opozarjajo pri Združenih narodih.
Že kmalu po začetku uveljavitve prekinitve ognja so v nedeljo v Gazo vstopili prvi tovornjaki z nujno potrebno pomočjo. Po besedah vodje urada ZN za humanitarne zadeve (OCHA) Toma Fletcherja je v Gazo vstopilo 630 tovornjakov, od teh jih je 300 šlo na sever enklave, kjer so razmere najslabše.
"Ne moremo izgubljati časa. Po 15 mesecih vojne so humanitarne potrebe ogromne," je dejal Fletcher. Pri tem je opozoril na ogromen logistični izziv, s katerim se soočajo pri dostavi pomoči zaradi kupov ruševin in neeksplodiranih sredstev. Pri Svetovnem programu za hrano (WFP) pa so dejali, da si na vso moč prizadevajo, da bi hrano dobilo čim več prebivalcev Gaze. "Poskušamo doseči milijon ljudi v najkrajšem možnem času," je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal namestnik izvršne direktorice WFP Carl Skau.
Potem ko je bila zaradi vojne na območju Gaze razseljena velika večina od 2,4-milijonskega prebivalstva, so se ob prekinitvi ognja tisoči Palestincev začeli vračati na svoje domove, ki so bili večinoma uničeni v več kot 15-mesečnih spopadih med izraelskimi silami in Hamasom. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da je pripravljena med prekinitvijo ognja v Gazi okrepiti svojo pomoč v enklavi, a da bo za to potrebovala "sistematičen dostop" po celotnem območju.
Vojna med Izraelom in Hamsom je uničila velik del zdravstvene infrastrukture na območju Gaze. Reševanje "ogromnih zdravstvenih potreb in ponovna vzpostavitev zdravstvenega sistema v Gazi bosta zapletena in zahtevna naloga glede na obseg uničenja", je v nedeljo dejal Tedros Adhanom Ghebreyesus, vodja te specializirane zdravstvene agencije ZN s sedežem v Ženevi.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov