U. P. | 23. 9. 2024, 15:30

Britanci bi s potencialno nevarno metodo, ki buri duhove tudi pri nas, posegali v naravo

Profimedia

Britanci raziskujejo možnosti, kako s tehnologijo umetno ohladiti planet in tako upočasniti podnebne spremembe.

Britanska državna agencija Advanced Research and Invention Agency (ARIA) je sporočila, da britanska vlada zagotavlja 57 milijonov funtov (približno 67 milijonov evrov) za geoinženirske raziskave, s katerimi bodo znanstveniki raziskali možnosti, kako bi lahko uporabili tehnologije za ciljno ohlajanje planeta za upočasnitev podnebnih sprememb.

Financiranje je osredotočeno posebej na projekte na področju sončnega geoinženiringa, znanega tudi kot upravljanje sončnega sevanja (SRM), ki med drugim vključuje vbrizgavanje aerosolov, kot je žveplov dioksid v stratosfero ali vnašanje aerosolov morske soli v nizke morske oblake. Cilj je odbiti več sončne svetlobe od Zemlje in tako ohladiti planet.

ARIA financiranje utemeljuje s tem, da je tudi z najbolj ambicioznimi zaščitnimi ukrepi nemogoče omejiti dvig globalnih temperatur. Geoinženiring je bil do zdaj premalo raziskan, da bi lahko resno ocenili njegova tveganja in priložnosti. Poleg konkretnih poskusov je treba financirati modeliranje, simulacije in spremljanje posameznih ukrepov.

Rešitev ali tempirana bomba?

Geoinženiring je sicer kontroverzna metoda, saj gre za poseg v naravo, ki ima lahko ciljno usmerjen tudi neželene posledice. Že majhne spremembe lahko povzročijo verižne reakcije, ki jih je v kompleksnem podnebnem sistemu težko predvideti. Strokovnjaki opozarjajo, da bi vnos delcev v ozračje lahko regionalno spremenil vreme in okrepil sušo ali ekstremne padavine.

Geoinženiring odpira tudi številna politična in etična vprašanja. Posamezne države bi lahko z uporabo tehnologije brez posvetovanja sprožile globalne učinke. Zaradi vseh pomislekov raziskovalci to vidijo le kot nujno možnost v primeru, da globalno segrevanje povsem uide nadzoru.

Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah