L. PA. | 5. 3. 2024, 17:00

Gibanje '4B': zakaj so se nekatere ženske odločile, da se bodo povsem odpovedale vsem stikom z moškimi?

Profimedia

Z gibanjem 4B se mlade ženske že nekaj časa postavljajo po robu globoko patriarhalni družbi in vseprisotnemu seksizmu.

4B, štirikrat B. B-ji stojijo za korejske besede bihon, bichulsan, biyeonae, bisekseu, prevod pa bi se glasil "zavračanje (heteroseksualne) poroke, materinstva, zvez in spolnih odnosov".

Na tak način se mlade ženske v Južni Koreji že nekaj časa postavljajo po robu globoko patriarhalni družbi in vseprisotnemu seksizmu. "Moškega občasno lahko občudujem od daleč, ampak to je vse. Ne zanima me, kaj se dogaja v njegovih možganih, ne želim si več imeti popolnoma ničesar z moškimi," je ena od njih nedavno povedala za The Atlantic.

Izvor gibanja gre iskati v letu 2018, približno sočasno z globalnim začetkom gibanja JazTudi, ko so se v Seulu odvijali obsežni protesti, posledica tega, da ima Južna Koreja vsako leto ogromno primerov femicida, izsiljevanja z intimnimi posnetki, digitalnih spolnih zlorab in ostalih primerov nasilja moških nad ženskami znotraj intimnopartnerskih razmerij, vendar so kazni za takšne zločine mile ali pa ti moški sploh niso obsojeni.

Leta 2018, poroča Fortune, je bilo digitalnih spolnih zlorab skoraj 3000, v letu 2021 je številka poskočila na več kot 10.000. 

Po drugi strani je bila 25-letnica, ki ni naredila nič drugega kot to, da je med poukom umetnosti posnela nekonsenzualno fotografijo golega moškega modela in jo objavila na spletu, obsojena na 10 mesecev zapora, navaja The Cut.

Morda vas zanima tudi:

Nekatere protestnice so si v znak solidarnosti z ženskami, ki trpijo zaradi zgoraj omenjenih zločinov, pobrile glavo in tako izrazile ostro nasprotovanje družbenim normam, ki jim diktirajo, da so dolgolase, urejene, da zvesto sledijo modnim smernicam in zapravljajo denar za vedno nove in nove kozmetične procedure ter estetske posege.

Gibanje '4B' je bilo malodane logična posledica vsega tega – številne južnokorejske ženske, ki prakticirajo načelo štirih B-jev, trdijo, da je le to, popolna prekinitev vseh kontaktov z moškimi, edina možnost, da v tej državi živiš kot samostojna ženska.

Želja po maščevanju

Na to, da so ženske in moški v Južni Koreji malodane "v vojni", kot to opisujejo nekateri družbeni kritiki, so vplivali tudi vse težji pogoji za dostojno življenje, ki jih občuti predvsem mlada generacija: kot povsod po svetu so šli življenjski stroški v nebo, država pa se sooča z brezposelnostjo. 

Trenutno generacijo mladih pogosto imenujejo generacija 'N-Po', kar bi lahko prevedli kot "generacija, ki se je predala". Številni menijo, da so jim stopničke, po katerih so brez težav hodili njihovi starši, denimo poroka, otroci, lasten dom ... nedosegljive.

Toda če se ženske odločijo, da si ne morejo privoščiti otrok ali da v poroki ne vidijo več smisla, korejski moški to dojemajo kot neizpolnjevanje njihovih dolžnosti. Zaradi tega se jih toliko zateka v digitalno sfero, kjer izvajajo različne oblike digitalnih zlorab: ženskam se želijo maščevati.

To so na primer spletne strani, ki objavljajo vulgarne vsebine o ženskah, porast maščevalne pornografije, deljenje intimnih vsebin in posnetkov žensk v pogovornih skupinah brez njihovega privoljenja, vdor v račune žensk na družbenih omrežjih in izsiljevanje itd.

Obenem kar 52 % južnokorejskih moških verjame, da je ženska kriva za kakršnokoli zlorabo, če nosi izzivalna oblačila, 37 % pa jih meni, da je krivda na ženski, če se spolni napad nanjo zgodi v alkoholiziranem stanju.

Tudi Albanija? 

Do podobnega fenomena pa bi očitno utegnilo priti tudi v Albaniji, kjer je patriarhat ravno tako še zelo trdno zakoreninjen v družbi.

Uporabnica TikToka @flowermorning namreč opozarja, da naj bi bilo kar 120.000 albanskih moških, to je 8 % populacije med 15 in 54 leti, članov zasebne Telegram skupine, v kateri si izmenjujejo eksplicitne fotografije in informacije o ženskah, ki jih poznajo, večinoma mladoletnih.

@flowermorning #albania #kosova ♬ original sound - Flowermorning

Avtorica posnetka je prepričana, da je problem v albanski kulturi, ki moške vzgaja na tak način in normalizira njihovo vedenje, zato poziva svoje državljanke, da se tako kot korejske ženske popolnoma odrečejo vsem stikom z njimi – po komentarjih sodeč jih je to kar nekaj že storilo.