Strokovnjak je poudaril, da se gospodarstvo sooča z resnimi težavami, ki jih večina ne opazi. To bo nas leta 2025 potegnilo v globljo krizo.
Pred nami je nova velika kriza, ki bo drastično spremenila pravila igre. Čaka nas hujše od same recesije, pravi milijarder Robert Kiyosaki, avtor svetovne uspešnice Bogati očka, revni očka, v svojem podcastu na YouTubu. Spet je pritegnil pozornost s svojimi kontroverznimi izjavami o svetovnem gospodarstvu, dolgovih in kaj nas čaka v naslednjih mesecih.
Težav nihče ne opazi, ker nihče ne razume, kaj se dogaja
Kiyosaki, znan po tem, da se ne izogiba opozarjanju na napake v tradicionalnem finančnem svetovanju, meni, da se soočamo s še enim globalnim izzivom. Poudaril je, da se gospodarstvo sooča z resnimi težavami, ki jih večina ne opazi. Kar je gotovo problem, ki nas vleče v globljo krizo.
"Gledal sem CNBC in govorijo samo o pozitivnih stvareh, kako je inflacija nizka in kako nam ni treba skrbeti. In vprašal sem se: kaj pa dolgovi? Kako ne vidijo, da so z zadolževanjem dosegli plafon? Pravijo, da je naše gospodarstvo odlično, ne vidijo pa ogromnih dolgov okoli nas. Borza se je v zadnjih dneh umirila in zdi se, da so vsi zadovoljni, vendar se zadolžujemo čez mero in to je prenevarno," je dejal Kiyosaki. Ob tem smo obrestne mere prepustili trgu.
Kiyosakijeva poanta je, da je svet že močno zadolžen, tako države kot posamezniki. "Ko se bo borza zlomila, bodo najbolj prizadete države v razcvetu," je opozoril v podcastu in poudaril potrebo po radikalni finančni spremembi.
Eden glavnih problemov je po njegovih besedah vprašanje kako se bodo vlade in banke odzvale na finančno krizo. Če pride do nove finančne krize, bodo vlade prisiljene izbrati med "bail-out" in "bail-in" – to sta dve možnosti, ki jih imajo vlade v krizi:
- Prva možnost je "bail-out". To pomeni, da država ali neka druga zunanja pomoč reši banko, ki ima finančne težave. To pomeni, da vsi davkoplačevalci (ne glede na to, ali imajo kakšno povezavo z banko ali ne) posredno pokrijejo izgube, da banka ne propade, vlagatelji in imetniki bančnih računov pa pri tem ne utrpijo škode. Torej, pri "bail-outu" se bo država še bolj zadolžila, kar lahko dolgoročno povzroči nove težave, saj dolgovi ne bodo vzdržni.
- Druga možnost je "bail-in", kjer država ne poseže vmes. Namesto tega banka reši svoje težave tako, da uporabi denar vlagateljev, delničarjev ali celo komitentov, ki imajo večje zneske na računih. To pomeni, da izgube nosijo tisti, ki so že povezani z banko. Torej, pri "bail-inu" bo breme padlo na vlagatelje in komitente, kar lahko povzroči gospodarsko paniko in tudi posredno vpliva na zadolževanje države.
"Ljudje te razlike ne razumejo in zaradi tega ne bodo pripravljeni na to, kar prihaja," je opozoril Kiyosaki. "Svet se pripravlja na povsem novo gospodarsko paradigmo, a večina ljudi tega še vedno ne opazi. Ljudje pa ne morejo rešiti problemov, ki jih ne vidijo."
Generacija otrok blaginje bo doživela propad
Kiyosaki je v nedavni objavi na platformi X izrazil zaskrbljenost glede finančne ranljivosti generacije otrok blaginje (baby booma) zaradi sprememb na trgu. Trdi, da so pretekli trendi, kot sta stanovanjski razcvet v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja in rast vrednosti delnic zaradi načrtov 401(k) v Združenih državah Amerike ustvarili nerealna pričakovanja.
BOOMERS are SOL:
— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) December 9, 2024
When stock market bursts…BOOMERS will be BIGGEST LOSERS.
BOOMERS have been lucky.
In 1970’s BOOMER’s caused real estate market to BOOM.
In 1970’s BOOMER’s 401k’s caused stock and bond market to BOOM.
In 2020’s BOOMER’s old age will cause real estate and…
Mlajše generacije je pozval, naj svojim staršem svetujejo prodajo premoženja visoke vrednosti, kot so nepremičnine in delnice, medtem ko so cene še visoke. Napovedal je, da bodo ti trgi kmalu doživeli precejšen upad.
Alternativne naložbe: "Vlagajte v bitcoin, zlato in srebro"
Za razliko od mnogih, ki se bojijo prihajajoče gospodarske nestabilnosti, Kiyosaki meni, da je ravno v krizah največ priložnosti. "Prihaja največji zlom v zgodovini. Prosim, ukrepajte pravočasno in obogatite, preden 'boomerji' ostanejo brez vsega," je dejal in pozval ljudi, naj vlagajo v bitcoin, zlato in srebro.
"To so moje glavne podpore. Verjamem, da fiksne valute izgubljajo vrednost in da so ta sredstva najboljši način za ohranitev bogastva v času globalnih sprememb," je dodal.
Bitcoin
Kiyosaki sicer zelo zaupa v bitcoin kot zaščito pred pričakovanim gospodarskim zlomom. V podcastu poudarja, da ga je recesija "leta 2008 naredila milijarderja. Ta nova kriza me bo naredila še bogatejšega, saj vem, kam pogledati in kako se odzvati". Ob tem je dosledno zagovarjal bitcoin in poudarjal njegov potencial za premagovanje makroekonomskih izzivov.
Po rahlem padcu je bitcoin danes presegel 96.351,69 evra – strokovnjaki pa napovedujejo, da bo kriptovaluta še rasla. V začetku tega leta je Kiyosaki napovedal, da bi lahko bitcoin do leta 2030 dosegel približno 961.825,38 evra zaradi napredka umetne inteligence, ki ga je označil za dejavnik, ki bo "pretresel svet denarja" na način, ki bi lahko bil "grozljiv".
Smo pred vrati nove ekonomske krize?
Kako se bodo razmere razvijale in ali bodo Kiyosakijeve napovedi pravilne, pa bomo še videli. Kaj menite vi? Smo res pred vrati nove ekonomske krize?
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov