Grozljive posledice krvavega napada v Istanbulu: šest mrtvih in 81 ranjenih, oglasilo se je slovensko veleposlaništvo

14. 11. 2022, 08:47 | J. B./STA
Deli
Grozljive posledice krvavega napada v Istanbulu: šest mrtvih in 81 ranjenih, oglasilo se je slovensko veleposlaništvo (foto: Profimedia/fotomontaža)
Profimedia/fotomontaža

Pretekli konec tedna je Turčijo pretresla eksplozija bombe, oblasti so razkrile, koga sumijo za napad, ki je terjal tudi smrtne žrtve.

Turški notranji minister Süleyman Soylu je odgovornost za nedeljski bombni napad v Istanbulu, v katerem je bilo ubitih šest ljudi, še 81 pa je bilo ranjenih, pripisal prepovedani Kurdski delavski stranki (PKK).

Oblasti naj bi v povezavi z napadom pridržale že 22 ljudi, med njimi tudi žensko, ki je podtaknila bombo.

Ali so med žrtvami tudi slovenski državljani, še ni znano. Slovensko veleposlaništvo pa še ni prejelo uradnega seznama oseb, ki so bili v eksploziji mrtve ali ranjene, so pojasnili. "Družinam in prijateljem nedolžnih žrtev, ki so izgubile življenje v grozljivem napadu v Istanbulu, izražamo najgloblje sožalje. Slovenija stoji ob strani ljudstvu Turčije in želi hitro okrevanje ranjenim," so na ministrstvu še zapisali v objavi na twitterju.

Redna tarča turških vojaških operacij

Soylu je po poročanju turške tiskovne agencije Anadolu za napad obtožil kurdske borce povezane s PKK, ki jo Ankara in njeni zahodni zavezniki opredeljujejo kot teroristično organizacijo. "Menimo, da je bil ukaz za napad izdan iz Kobaneja," je dodal, pri čemer je mislil na sirsko mesto blizu turške meje, v katerem so leta 2015 potekali spopadi med kurdskimi borci in skrajno Islamsko državo.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Beyoğlu Haber (@haber.beyoglu)

Stranko PKK je za napad v Istanbulu obtožil tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Stranka že od osemdesetih let prejšnjega stoletja vodi uporniško gibanje za kurdsko samoupravo na jugovzhodu Turčije. Prav tako je redno tarča turških vojaških operacij in je v središču spora med Švedsko in Turčijo, ki od maja blokira vstop te skandinavske države v Nato.

V času, ko je bilo na trgu veliko ljudi

Turčijo je v nedeljo pretresel teroristični napad v Istanbulu, v katerem je po zadnjih podatkih umrlo šest ljudi, 81 pa je bilo ranjenih. Eksplozija je odjeknila popoldne na ulici Istiqlal blizu trga Taksim v središču mesta v času, ko je bilo tam veliko ljudi.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kutsal (@kutsalkocer)

Oblasti so kmalu po napadu sporočile, da je šlo za samomorilski napad, ki ga je izvedla ženska. Minister za pravosodje Bekir Bozdag pa je pozneje pojasnil, da je ženska več kot 40 minut sedela na eni od klopi, nato pa je vstala in pustila torbo.

"Minuto ali dve kasneje je prišlo do eksplozije. Obstajata dve možnosti. Ali je bil v vrečko nameščen mehanizem, ki je eksplodiral, ali pa je nekdo eksplozijo sprožil na daljavo," je dejal in poudaril, da so vsi podatki o tej ženski trenutno pod drobnogledom.

Sožalje turškim ljudem in vladi

Na napad se je hitro odzvala sosednja Grčija, ki je obsodila eksplozijo ter izrazila sožalje turški vladi in ljudem. Napad so obsodile tudi ZDA, pri čemer je tiskovna predstavnica Bele hiše Karine Jean-Pierre dejala, da v boju proti terorizmu stojijo z ramo ob rami s svojo Nato zaveznico.

Francoski predsednik Emmanuel Macron je v sporočilu zapisal: "Deležni smo vaše bolečine. V boju proti terorizmu vam stojimo ob strani." Odzval pa se je tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je v turščini na Twitterju zapisal, da je "bolečina prijateljskega turškega ljudstva tudi naša bolečina".

https://www.metropolitan.si/novice/svet/v-istanbulu-odjeknila-silovita-eksplozija-erdogan-mnenja-da-gre-za-teroristicni-napad/

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del