Se še spomnite, kako so se spremenile cene kave in sladoleda, ko smo uvedli evre v Sloveniji?
Manj kot tretjina Hrvatov meni, da je Hrvaška pripravljena na uvedbo evra v začetku leta 2023, so pokazali rezultati zadnje raziskave. Velika večina se boji, da bo uvedba evra privedla do tihega povišanja cen.
"Cilj te raziskave ni širjenje panike, ampak to, da pomirimo državljane in jim damo podatke, ki jasno kažejo, da je uvedba evra za nas dobra, in spodbudimo vlado, da čim prej ukrepa, da bi pomirila državljane in bi ti brez težav sprejeli evro," je v sredo ob predstavitvi rezultatov povedala pobudnica raziskave, evropska poslanka Biljana Borzan.
Na Hrvaškem od septembra dvojno označevanje cen
V raziskavi, ki je potekala marca in aprila letos, so 805 anketirancev vprašali, ali je Hrvaška pripravljena na uvedbo evra v začetku leta 2023.
- 29,9 odstotka se jih popolnoma ali v glavnem strinja s trditvijo,
- 45,5 odstotka vprašanih se s tem sploh ali v glavnem ne strinja,
- 24,7 odstotka pa jih je nevtralnih.
Hrvatska: Od septembra cijene u eurima i kunama, euro službena valuta od 2023. https://t.co/fabuvhF0IU pic.twitter.com/UTmJa4gETX
— Al Jazeera Balkans (@AJBalkans) January 17, 2022
Vlada ne upošteva državljanov
Večina, 86,2 odstotka jih meni, da bo uvedba evra privedla do tihega povišanja cen. Prav tako jih večina, 83,2 odstotka meni, da bi poslovne subjekte, ki ne bodo pošteno preračunavali cen, morali postaviti na črno listo. Takšen ukrep pa je vlada zavrgla, kar Borzanova smatra kot prvi del problema. Drugi del problema je po njenem mnenju to, da vlada ni vključila potrošniških združenj in državljanov, "da bi vedeli, kaj nas čaka".
Poglejte NOV hrvaški kovanec za en evro! Koliko denarja so dobili avtorji?