Na prvi pogled gre za idilično poletno destinacijo, vendar se v ozadju skriva nekaj bolj temačnega.
Daksa je mali hrvaški otok v bližini Dubrovnika, ki je porasel s cipresami, kaktusi, borovci, limonami in pomarančami. Na otoku najdemo tudi vilo, svetilnik iz 19. stoletja in čolnarno. Lokalni zgodovinarji trdijo, da je majhen otok že od nekdaj nudil zaščito mornarjem, ki jih je ujelo nevihtno vreme. Otok je dolg 500 metrov, širok pa zgolj 200 metrov. Je najmanjši od 13 otokov arhipelaga Elafitov.
Na najvišji točki otoka so ruševine frančiškanskega samostana iz 13. stoletja, poimenovanega po sveti Sabini, Rimljanki, ki je bila umorjena zaradi spreobrnitve v krščanstvo. Otok, ki je na prvi pogled čudovit, že nekaj let prodajajo za ceno dveh milijonov evrov, kar je sicer nizka cena za zasebni otok. Kljub številnim privlačnim lastnostim otoka nihče ni pokazal zanimanja za njegov nakup. Razlog? Otok naj bi bil zaklet.
View this post on Instagram
Na otoku so jugoslovanski partizani leta 1944 hladnokrvno ustrelili 48 ljudi, obtoženih sodelovanja z nacisti, poroča Daily Mail. Domačinom so zagrozili, da jih čaka enaka usoda, če bodo želeli posredovati. Trupla so partizani pustili na otoku in šele pred kratkim so jih končno položili k počitku. Domačini od takrat pravijo, da na otoku strašijo duhovi žrtev, ki iščejo pravico. Zločin nikoli ni bil raziskan.
V nasprotju z majhnim otokom pa je bližnji Dubrovnik, ki je na Unescovem seznamu svetovne dediščine, priljubljen počitniški kraj, zlasti med bogatimi in slavnimi.
Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih