P.M. | 26. 1. 2023, 20:31
Dedinja indijskega diamantnega imperija pri komaj osmih letih postala nuna
V samostan, kjer bo preživela vse svoje življenje, so jo poslali njeni bogati starši. Med drugim bo v raztrganih oblačilih hodila od vrat do vrat in prosila za miloščino.
Zgodba o 8-letni indijski deklici Devanshi Sanghvi iz bogate in pobožne indijske družine, je v zadnjih dneh kar precej razburila svetovno javnost. Namesto da bi starši hčerko poslali v šolo, so ji namenili usodo nune v samostanu. Dekličina družina, ki velja za eno bogatejših v državi in ima v svoji lasti 50 milijonov dolarjev vreden diamantni imperij, je v Suratu, kakšnih 300 kilometrov severno od Mumbaja, za Devanshi organizirala veliko slavje. Šlo je za enega večjih spektaklov v mestu zadnjih let, na katerem je bilo navzočih več deset tisoč ljudi, je poročal BBC.
Deklica je ob zvoku bobnov in vzklikov iz množice s starši jahala po ulicah na praznično okrašenem slonu. Ob prisotnosti visokih džainističnih menihov je sledil sprejem t.i. zaobljube odrekanja. Oblečena je bila v svilo, na glavi pa je nosila krono z diamanti.
Eight- year- old Indian diamond heiress who became a nun
— Nur Mohammad Manik (@NurMohammadMan5) January 24, 2023
Devanshi Sanghvi was born to a life of luxury.
Images credit: BBC News pic.twitter.com/4ajgtC5gHc
Obrili so ji glavo in jo oblekli v bel sari, s čimer je pri komaj osmih letih iz civilnega življenja prešla v versko. "Ne more več ostati doma, njeni starši niso več njeni starši, zdaj je nuna," je povedal trgovec z diamanti in družinski prijatelj Kirti Shah.
Kot poroča BBC, je džainizem ena najstarejših religij na svetu, ki je nastala v Indiji pred več kot 2500 leti. Verski učenjaki so potrdili, da se je število džainistov, ki se odrekajo materialnim stvarem, z leti povečalo, vendar so primeri otrok Devanshine starosti še vedno precej neobičajni.
Po poročanju BBC je v Indiji izbruhnila velika razprava o tem, zakaj dekličina družina ni mogla počakati, da bi ta postala polnoletna in bi se lahko sama odločila o svoji življenjski poti. Nekateri kritiki jim celo očitajo nezakonitost, vendar vlada te teme ni želela komentirati, ker da gre za "občutljivo zadevo".