Islandija skoraj povsem odpravila težave z zasvojenostjo najstnikov. Bi jih s takim pristopom lahko tudi v Sloveniji?

15. 9. 2022, 15:39 | N. V.
Deli
Islandija skoraj povsem odpravila težave z zasvojenostjo najstnikov. Bi jih s takim pristopom lahko tudi v Sloveniji? (foto: Profimedia)
Profimedia

Poglejte, kako je ta država zmanjšala število najstnikov, ki redno pijejo, z 48 odstotkov na pet odstotkov in tistih, ki kadijo, s 23 odstotkov na tri odstotke.

Islandski najstniki so bili v 90. letih med največjimi pivci in kadilci v Evropi. Danes pa je Islandija na vrhu seznama evropskih držav, kjer je življenjski slog najstnikov, starih med 13 in 19 let, najbolj zdrav.

Islandski znanstveniki so se ukvarjali z biokemičnimi procesi, ki povzročajo zasvojenost, in ugotovili, da je izbira alkohola ali drog odvisna od tega, kako se telo navadi spopadati s stresom, so zapisali na Facebooku SLOfit organizacije.

Izkazalo se je, da obstaja veliko različnih snovi, ki v možganih povzročajo odvisnost, zato so začeli iskati pozitivna dejanja, ki stimulirajo te iste procese in bi lahko nadomestila nezdrave izbire najstnikov.

Namesto tobaka, alkohola, coca-cole, energijskih pijač in sladkarij so jim tako ponudili nekaj veliko boljšega! In to je?

Ples, glasbo, risanje ali šport! 

Te dejavnosti v možganih sprožijo natanko iste biokemične procese, ki premagajo stres, kot denimo alkohol ali tobak.

Stroške v celoti krije država

Tako lahko islandski najstniki danes trikrat tedensko brezplačno obiskujejo katerikoli šport ali umetniški program, ki ga želijo. Stroške v celoti krije država, pogoj pa je, da najstnik v programu sodeluje vsaj tri mesece. Rezultat? Večina jih obiskuje program celo več kot pet let!

Za učinkovito odpravo težav z zasvojenostjo najstnikov pa so tudi oblasti spremenile zakonodajo. Tako je Islandija prepovedala oglaševanje cigaret in alkoholnih pijač ter ustanovila posebne starševske organizacije, ki v sodelovanju s šolo pomagajo učencem reševati njihove psihološke težave.

Zakaj tako preprostega in učinkovitega modela ne posnemajo vse države? Vključno z našo?

"Ker predstavlja velike izgube za multinacionalke! Ki hočejo uporabnike in financirajo politiko," je predlagan odgovor organizacije SLOfit, ki uveljavlja nacionalni sistem spremljave telesnega in gibalnega razvoja otrok in mladine.

https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/islandija-konji/

Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov