K. R. | 10. 12. 2024, 11:50

Mladi množično zapuščajo domovino: "Nočem, da me skrbi, ali imam 15 evrov za v trgovino"

Profimedia

Zgovoren je tudi podatek, da so se tam realne plače v primerjavi z letom 2019 znižale.

Italija se sooča z vse večjim problemom izseljevanja, saj je po nacionalnih podatkih državo v zadnjih 10 letih zapustilo več kot milijon Italijanov, tretjina starih med 25 in 34 let. Za to krivijo predvsem nizke plače in nezadostno vrednotenje izobrazbe. Med njimi še posebej narašča delež diplomantov. V Italiji namreč nimajo določene minimalne plače, plačilo pa se ne poveča glede na raven izobrazbe, piše Danas.hr.

Mladi množično zapuščajo domovino: "Nočem, da me skrbi, ali imam 15 evrov za v trgovino"
Profimedia

Ena redkih držav, kjer so se realne plače znižale

Glede na poročilo fundacije Nord Est na vsakega mladega tujca, ki se priseli v Italijo, državo zapusti skoraj devet mladih Italijanov. Predsednik italijanskega Nacionalnega sveta za gospodarstvo in delo (CNEL) je ob tem dejal, da "Ni normalno, da se naša država ne vpraša, zakaj, in ne poskuša ustaviti te krvavitve." 

Eden od mladih je za AFP dejal, da si želi mirno življenje in "nočem, da me skrbi, če imam 15 evrov za v trgovino".

Nekateri Italijani se predvsem iz revnejšega juga države selijo tudi na sever države, delež diplomantov med njimi se je v zadnjih dveh desetletjih povečal z 18 na 58 odstotkov. Vendar so tudi na industrializiranem italijanskem severu lahko razmere manj privlačne kot v tujini. Italija je namreč ena redkih držav članic Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), v katerih so se realne plače v primerjavi z letom 2019 znižale.

Tudi brezposelnost mladih je višja od evropskega povprečja in je oktobra znašala 17,7 odstotka, medtem ko je povprečje Evropske unije 15,2 odstotka.

mladi
Profimedia

Visoka povprečna starost za selitev od staršev

Beg mladih izobraženih Italijanov iz države je po ugotovitvah organizacije Nord Est državo v obdobju med 2011 in 2023 stal približno 134 milijard evrov. Veliko tistih, ki se vrnejo v domovino, pa to stori zato, da bi bili blizu svojih družin, je poudarjeno v poročilu fundacije.

Veliko mladih Italijanov pa si tega, da bi se odselili od doma ne more privoščiti, zato doma ostajajo iz nuje. Glede na podatke Eurostata je bila leta 2022 povprečna starost, pri kateri so se mladi Italijani odselili od staršev, 30 let, kar je eno najvišjih povprečij v Evropski uniji. Podatki o odseljevanju mladih so še toliko bolj skrb vzbujajoči glede na nezadržno staranje prebivalstva. Razmerje med zaposlenimi in nezaposlenimi Italijani se bo po podatkih statističnega urada do leta 2050 izenačilo.

Da bi preprečili trend izseljevanja, je začela država ponujati davčne olajšave za visokokvalificirane italijanske delavce v tujini, ki bi se vrnili domov, še več olajšav pa ponujajo tistim, ki s seboj pripeljejo svoje otroke, piše Danas.hr.

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere