28. 5. 2024, 21:08 | Vir: STA

Niso se ozirali na ogorčenje mednarodne skupnosti: izraelski tanki vstopili v središče mesta Rafa

Profimedia

V novem izraelskem napadu na šotorsko naselje zahodno od Rafe je bilo danes ubitih najmanj 21 ljudi.

Kljub ogorčenju mednarodne skupnosti po nedeljskem napadu izraelskih sil na begunsko taborišče blizu mesta Rafa, v katerem je bilo ubitih najmanj 45 ljudi, so danes izraelski tanki vstopili v središče tega mesta na jugu Gaze. V novem izraelskem napadu na šotorsko naselje zahodno od Rafe je bilo danes ubitih najmanj 21 ljudi.

"Izraelski tanki so stacionirani na krožišču Al-Auda v središču mesta Rafa," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedala ena od prič v mestu. Prisotnost izraelskih tankov v središču mesta je potrdil tudi palestinski varnostni vir v Rafi. Po navedbah britanskega BBC napredujejo proti zahodnemu delu Rafe.

Izraelska vojska tako stopnjuje ofenzivo na mesto Rafa, zračni napadi in obstreljevanje se nadaljujejo tudi drugod po oblegani palestinski enklavi. Agencija za civilno obrambo v Gazi je danes sporočila, da je izraelska vojska iz zraka napadla šotore beguncev zahodno od Rafe, pri čemer je bilo ubitih najmanj 21 ljudi.

Izraelska vojska je kasneje zanikala, da bi danes napadla taborišče za razseljene osebe zahodno od Rafe. "Izraelska vojska ni napadla humanitarnega območja v Al Mawasi," so po poročanju AFP zapisali v izjavi za javnost. Gre za območje, ki je bilo po začetku izraelske vojaške operacije v tem mestu na jugu Gaze 7. maja določeno kot zatočišče za ubežnike iz Rafe.

Tarča napadov je bilo znova tudi območje Tal Al-Sultan blizu Rafe, kjer je izraelska vojska v nedeljo izvedla napad, v katerem je življenje izgubilo najmanj 45 ljudi. Ob napadu je med šotori razseljenih Palestincev na območju izbruhnil požar, ki je povzročil številne žrtve, nekateri ljudje so zgoreli skupaj s šotori.

Izraelska vojska je danes sporočila, da preiskuje možnost, da je zagorelo orožje gibanja Hamas, ki naj bi bilo shranjeno v bližini šotorskega naselja. Strelivo, ki je bilo uporabljeno v napadu, samo po sebi ne bi moglo zanetiti tako velikega požara, je za BBC ocenil predstavnik izraelskih sil Daniel Hagari.

Nedeljski napad izraelske vojske na begunsko taborišče, o katerem bo danes razpravljal tudi Varnostni svet ZN, je v zadnjih dneh sprožil ogorčenje mednarodne skupnosti, izraelski premier Benjamin Netanjahu pa ga je označil za tragično nesrečo.

Profimedia

Iz Rafe zbežalo že več kot milijon civilistov

Številne mednarodne organizacije znova svarijo, da v Gazi ni več nobenega varnega območja, medtem ko Izrael kljub številnim prošnjam, pozivom in opozorilom mednarodne skupnosti nadaljuje ofenzivo v Rafi in njeni okolici, ki je bila še eno zadnjih zatočišč za razseljene Palestince.

"Nikjer in nihče ni varen. Vsak dan umre več civilistov, družine pa so prisiljene živeti v vedno bolj grozljivih razmerah. Območje Gaze je postalo pekel na zemlji. Edino upanje je takojšnja prekinitev ognja", je na omrežju X sporočila Agencija ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA).

Po podatkih UNRWA je iz Rafe od začetka izraelske kopenske ofenzive pred skoraj tremi tedni zbežalo že več kot milijon civilistov, agencija pa ponovno opozarja tudi na ogroženost zdravstvenih ustanov. V okrožju Rafa na jugu Gaze po navedbah palestinskih oblasti komajda deluje le še ena bolnišnica.

Ministrstvo za zdravje v Gazi je danes sporočilo, da je bilo v zadnjih 24 urah v palestinski enklavi skupno ubitih 46 ljudi, še 110 pa je ranjenih. Pri tem še niso upoštevali števila žrtev današnjega napada. Skupno število Palestincev, ki so bili ubiti od začetka izraelske ofenzive na Gazo 7. oktobra lani, je doseglo 36.096, več kot 80.000 je ranjenih.

Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi