Uredništvo | 5. 11. 2024, 16:00

Radovednost ga je stala življenja: zlezel v ozek rov v jami, nato pa je sledila nepredstavljiva tragedija

TikTok/ssllavaaaa/posnetek zaslona

Niti reševalci mu niso mogli pomagati ...

Za nekatere je misel, da bi se plazili po ozkih rovih, že sama po sebi klavstrofobična, obstajajo pa ljudje, ki izjemno uživajo v raziskovanju jam. Toda pri tem je pomembno, da se tovrstnega početja lotevamo z vso pazljivostjo.

Nihče si namreč ne želi scenarija, ki je leta 2009 doletel nesrečnega ameriškega študenta medicine Johna Edwarda Jonesa: ta se je zagozdil v ozkem predelu jame Nutty Putty v takšnem položaju, da mu niti reševalci niso mogli pomagati. Umrl je v jami, njegovi ostanki pa so tam še dandanes.

Nutty Putty je jama, ki leži zahodno od jezera Utah v Združenih državah Amerike. Ime je, ko so jo v šestdesetih letih prejšnjega stoletja odkrili, dobila po priljubljeni otroški igrači. Že od začetka je privlačila mnogo obiskovalcev, a so se zaradi ozkih tunelov številni jamarji zagozdili v njej in treba jih je bilo reševati, zaradi česar so jo leta 2006 zaprli.

Leta 2009 se je ponovno odprla, a so zaradi večje varnosti vzpostavili sistem spletnih rezervacij, ki naj bi omejil obiske; istočasno je bila v jami lahko le ena skupina ljudi, piše IFL Science.

Morda vas zanima tudi:

Vseeno to ni bilo dovolj, da bi preprečili tragedijo, ki je le nekaj mesecev po ponovnem odprtju doletela 26-letnega Johna Edwarda Jonesa.

Ta je jamo obiskal z bratom in nekaj prijatelji, vsi so bili izkušeni jamarji. V iskanju točno določenega dela jame se je Jones znašel v neoznačenem območju. Ker je verjel, da bo prišel ven na drugi strani jame, se je stlačil skozi režo približne velikosti prenosnika. Toda na drugi strani ni bilo ničesar – znašel se je v "slepi ulici", ki je bila tako ozka, da se je bilo nemogoče obrniti in splezati nazaj ven.

@ssllavaaaa I was stuck to death after crawling into a cave. It was so hopeless. #caveexploration #interesting #things #know #fypp #popularscience ♬ original sound - Amazing Story

Jones je na pomoč poklical prijatelje, ki ga niso mogli potegniti ven, zato so poklicali reševalce. A tudi zanje je bilo reševanje nesrečnega študenta pretežek zalogaj. Njegove noge so se namreč v ozkem predelu jame zataknile v takšnem položaju, da jih ni mogel upogniti, ravno tako je bilo okoli njih nemogoče namotati vrvi in ga potegniti na površje.

Reševanje je trajalo kar 27 ur, a brez uspeha. Jonesu je v ozki luknji počasi zmanjkovalo kisika in med reševanjem je umrl zaradi srčnega zastoja. Obenem se je med reševanjem hudo poškodoval še en član reševalne ekipe. Zato tudi trupla niso več poskušali potegniti iz jame, temveč so ga pustili kar tam, nevarno jamo pa zapečatili za vedno.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc