Znano je, kaj se dogaja z vodjo Wagnerjevih plačancev, ki je v Rusiji sprožil oborožen upor

27. 6. 2023, 19:55 | Vir: STA
Deli
Znano je, kaj se dogaja z vodjo Wagnerjevih plačancev, ki je v Rusiji sprožil oborožen upor (foto: Profimedia)
Profimedia

Jevgenij Prigožin bo morda še naprej vodil vojaško skupino, ki bo zdaj očitno delovala na ozemlju ruske sosede.

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je potrdil, da je vodja najemniške vojaške skupine Wagner Jevgenij Prigožin prispel v Belorusijo. Lukašenko, ki se mu pripisujejo zasluge za prekinitev Wagnerjevega upora, je še izjavil, da bo Minsk zdaj skušal izkoristiti neprecenljive izkušnje skupine.

"Če bodo njihovi poveljniki prišli k nam in nam pomagali, so to za nas neprecenljive izkušnje," je dejal Lukašenko. Pri tem je pojasnil, da bi se Minsk med drugim lahko seznanil s tem, katero orožje se je v spopadih dobro obneslo ter o taktikah tako na področju napada kot obrambe.

Lahko Wagnerjevi borci postanejo del beloruske vojske?

Beloruski voditelj se prisotnosti Wagnerja v njegovi državi ne boji, a vseeno dodaja, da jih bodo oblasti pozorno spremljale. Prav tako je poudaril, da mu je ruski predsednik Vladimir Putin zagotovil varnostna jamstva. Prigožin bo v državi deloval na lastne stroške, Belorusija pa ne namerava graditi taborišč za pripadnike Wagnerja. "Ponudili smo jim eno od opuščenih vojaških oporišč. Prosimo postavite svoje šotore," je dodal Lukašenko.

Beloruski obrambni minister Viktor Hrenikov je medtem Lukašenka obvestil, da ne bi imel nič proti, če bi pripadnike Wagnerja vključili v belorusko vojsko. Lukašenko pa mu je naročil, naj se o morebitni vključitvi pogaja s Prigožinom.

Lukašenku pripisujejo zasluge za rešitev krize

Pred tem je Lukašenko izjavil, da so bile napetosti med rusko vojsko in rusko zasebno najemniško skupino Wagner napačno obravnavane. Dejal je, da je bilo Wagnerjev upor proti ruskemu vojaškemu vodstvu konec tedna "boleče gledati" in da v tej zgodbi ni junakov.

Voditelju, ki Belorusijo vodi od leta 1994 in velja za tesnega zaveznika ruskega predsednika Putina, se sicer pripisujejo zasluge za prekinitev Wagnerjevega upora. Kot je danes pojasnil za beloruske medije, je v soboto z željo po ustavitvi upora po telefonu poklical tako Putina kot Prigožina.

Prigožin se najprej ni želel pogovarjati

Sprva je poklical ruskega predsednika. Predlagal mu je, naj nikamor ne hiti in se najprej pogovori s Prigožinom. Putin naj bi mu povedal, da se Prigožin ne namerava pogovarjati, a je Lukašenko vseeno poskusil stopiti v stik z njim.

V pogovoru s Prigožinom sta med drugim razpravljala o tegobah, s katerimi se sooča Wagner. Prigožin naj bi mu rekel, da od Moskve zahteva izročitev ruskega obrambnega ministra Sergeja Šojguja in načelnika generalštaba Valerija Gerasimova. Lukašenko pa mu je odvrnil, da se to ne bo zgodilo in ga opozoril, da bodo ruske sile na pol poti do Moskve Wagner uničile.

Končalo se je brez prelivanja krvi

Ko so bili pripadniki Wagnerja v soboto od Moskve oddaljeni približno 200 kilometrov, je nato tiskovna služba beloruskega predsednika sporočila, da je ta prepričal Prigožina, naj ustavi svoj pohod.

Prigožin je zatem sporočil, da se njegove sile vračajo v baze, češ da si ne želijo prelivanja krvi. Lukašenka pri tem ni omenil, beloruskemu voditelju pa se je kasneje za posredovanje zahvalil Putin, ki je v ponedeljek sicer sporočil, da je sam zaukazal izogibanje prelivanju krvi v soboto.

https://www.metropolitan.si/novice/svet/po-druzbenih-omrezjih-se-viralno-siri-srhljiv-putinov-posnetek-jevgenij-naj-ne-spi-pri-odprtem-oknu/

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih